رونمایی از اولین واحدهای مسکن ملی پرند + تصاویر

پنجره‌ایرانیان؛ نخستین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به تعداد ۱۱۶۰ واحد در شهر جدید پرند در شرایطی افتتاح شد که مدیرعامل عمران پرند می‌گوید این واحدها از کیفیت و نمای بهتری نسبت به مسکن مهر برخوردار و حدود ۱۵ متر بزرگ‌تر است.
  • دوشنبه 5 آبان 1399 ساعت 11:23

به گزارش ایسنا، روز پنجشنبه یکم آبان‌ماه با حضور ویدیو کنفرانسی حسن روحانی رئیس‌جمهوری ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای مختلف کشور به مرحله افتتاح رسید که ۱۱۶۰ واحد آن مربوط به شهر جدید پرند بود. تکمیل واحدها طی حدود یک سال از آغاز عملیات اجرایی در بستر خدمات زیربنایی و روبنایی اتفاق افتاد؛ موضوعی که در مسکن مهر مغفول مانده بود و به طولانی شدن آن پروژه انجامید. از طرف دیگر واحدهای اقدام ملی در بسیاری از مناطق کشور از کیفیت به‌مراتب بالاتری نسبت به مسکن مهر برخوردار است.

آن‌طور که محسن وطن‌خواهی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند می‌گوید مسکن ملی ازنظر نازک‌کاری، نما، درب، شیرآلات و دیگر جزئیات کیفیت بهتری نسبت به مسکن مهر دارد. حتی بعضی واحدها با کابینت، پکیج و رادیاتور تحویل داده می‌شود. همچنین میانگین مساحت مسکن مهر پرند حدود ۷۰ متر است ولی مسکن ملی به بالای ۸۵ متر می‌رسد.

برای پرند ۲۵ هزار واحد اقدام ملی تعریف‌شده که ۳۶ هزار نفر متقاضی دارد و در صورت ریزش افراد اولیه از لیست رزرو جایگزین آن‌ها خواهد شد. آورده اولیه هر نفر حدود ۴۰ میلیون تومان است.

 

زیرساخت وجود دارد؛ تمرکز روی ساخت است

مسئولان وزارت راه و شهرسازی همواره به این نکته اشاره دارند که قرار گرفتن پروژه‌های اقدام ملی مسکن در مناطق دارای زیرساخت‌های شهری، امیدواری برای سرعت دهی به تکمیل این واحدها را بیشتر می‌کند. طرح اقدام ملی مسکن از ابتدا ۴۰۰ هزار واحد بود که بعد از انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی مثل وزارت کار، وزارت آموزش‌وپرورش و نیروهای مسلح، تعهدات بسیار بیش از قبل شده است. مهم‌ترین سیاستی که در این طرح دنبال می‌شود این است که پروژه‌ها در مکان‌ها و زمین‌های دارای زیرساخت‌ها و خدمات اجرا شود تا تمرکز صرفا روی ساخت واحدها باشد.

به‌طورکلی از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن ۲۰۰ هزار واحد به عهده شهرهای جدید گذاشته‌شده که ۵۲ هزار واحد تا قبل از یکم آبان و ۶۸ هزار واحد هم در این روز به دستور رئیس‌جمهور به مرحله آغاز عملیات اجرایی رسیده و بدین ترتیب تاکنون ۱۲۰ هزار واحد آغاز شده است. طبق گفته حبیب‌الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، مابقی تا ۲۰۰ هزار واحد نیز در آینده شروع می‌شود. مسکن ملی در سطوح مختلف ثبت‌نام، مشارکت با بخش خصوصی، تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی و واگذاری گروهی به تعاونی‌ها و مجموعه‌های واجد شرایط پیش می‌رود.

در خصوص کیفیت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن با محسن وطن‌خواهی، مدیرعامل شرکت عمران صحبت کردیم که گفت: هر دو پروژه مسکن ملی و مسکن مهر بر اساس ورژن چهارم آیین‌نامه ۲۸۰۰ بنا شده و ازنظر اسکلت و ایستایی مقاومت خوبی دارند؛ اما مسکن ملی ازنظر نازک‌کاری، نما، درب، شیرآلات و دیگر جزئیات کیفیت بهتری نسبت به مسکن مهر دارد. نمای واحدهای اقدام ملی از سنگ است. حتی بر اساس نوع قراردادها بعضی واحدها با کابینت، پکیج و رادیاتور تحویل داده می‌شود. همچنین میانگین مساحت مسکن مهر پرند حدود ۷۰ متر است ولی مسکن ملی به بالای ۸۵ متر می‌رسد.

وطن‌خواهی با بیان اینکه سهمیه شهر جدید پرند از طرح اقدام ملی ۲۵ هزار واحد است، گفت: در حال حاضر برای تمامی ۲۵ هزار واحد زمین تامین شده و حدود ۳۶ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. البته مدارک بعضی افراد ناقص بود که در حال اصلاح است و در روزهای آینده روند بارگذاری مدارک به پایان می‌رسد. تعدادی افراد هم افتتاح حساب داشته و درواقع متقاضی موثر محسوب می‌شوند که به‌سرعت در حال افزایش هستند.

 

مسکن مهر پرند امسال تمام می‌شود

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند درباره آخرین وضعیت مسکن مهر این شهر اظهار کرد: از حدود ۹۰ هزار واحد مسکن مهر پرند ۱۰ هزار واحد باقی‌مانده که ۷۰۰۰ واحد مربوط به پروژه کیسون و ۳۰۰۰ واحد در دیگر نقاط شهر است. پیمانکاران جدول زمان‌بندی به ما ارائه کرده و قول داده‌اند که تا پایان سال تمامی واحدها را تحویل می‌دهند.

وی همچنین با بیان اینکه خدمات و زیرساخت‌های پرند به‌سرعت در حال پیشرفت است گفت: برای دهه فجر قسمت جنوبی پارک مشاهیر که حدود ۲۰ هکتار است را افتتاح می‌کنیم. یک ایستگاه آتش‌نشانی، دو پارک و یک باب کلانتری هم افتتاح خواهد شد. همچنین شش باب مدرسه، چهار مسجد، دو مرکز حوزه مقاومت بسیج، دو ایستگاه آتش‌نشانی و پنج پارک در دست طراحی و اجرا داریم. ساختمان تالار شهر را نیز به مسابقه گذاشتیم که برنده نهایی اعلام و پروژه آغاز شود.

 

تخمین جمعیت ۲۵۰ هزار نفری برای پرند

وطن‌خواهی در خصوص برآوردها از جمعیت شهر جدید پرند گفت: در سال‌های اخیر آمارگیری رسمی نشده اما در پرند ۱۱۰ هزار کنتورهای آب و برق فعال داریم که حدود ۸۰ هزار عدد آن مسکونی است و اگر بعد خانوار را ۳.۳ در نظر بگیریم حدود ۲۵۰ هزار نفر در شهر جدید پرند ساکن هستند. نکته قابل‌توجه اینکه با توجه به تکمیل بخش عمده واحدهای مسکونی و زیرساخت‌های پرند، جمعیت به‌سرعت در حال افزایش است.

 

تا خردادماه آینده مترو به پرند می‌رسد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند با اشاره به تقبل هزینه ساخت مترو پرند از سوی شرکت عمران گفت: تفاهم‌نامه مشترکی بین شهرداری تهران، شهرداری پرند، شرکت عمران و وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است. ما هزینه ساخت مترو که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می‌شود را تقبل کرده‌ایم. در حال حاضر شرکت مترو تهران، ایستگاه پرند را فعال کرده و اجرای خط منوط به تفاهم نهایی دستگاه‌های مذکور است. با توجه به قول آقای محسنی بندپی استاندار تهران امیدواریم تا خردادماه سال آینده مترو پرند تکمیل شود.

 

مسکن ملی در یک نگاه

شهریورماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس‌جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان‌ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه‌های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می‌رسد. ثبت‌نام مرحله اول و دوم به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، پایان مهرماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آن‌ها می‌شوند.


ثبت نظر

ارسال