تسهیلات مسکن ملی ۵۵۰ میلیون تومان شد

پنجره‌ایرانیان؛ وزیر راه اعلام کرد که شورای پول و اعتبار احتمالا وام مسکن ملی را به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش می‌دهد مصوبه امروز این شورا حاکی از تایید این خبر است.
  • یکشنبه 31 اردیبهشت 1402 ساعت 14:41

به گزارش بازار، مصوبه شورای پول و اعتبار در حالی نشان می‌دهد که وام نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است که مهرداد بذرپاش با احتیاط خبر از افزایش احتمالی وام مسکن ملی به ۵۵۰ میلیون تومان داده بود.

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. این مصوبه در حالی ابلاغ خواهد شد که رقم این تسهیلات پیش‌ازاین ۴۵۰ میلیون تومان بود.

روابط عمومی بانک مرکزی در همین ارتباط اعلام کرد: شورای پول و اعتبار در جلسه عصر امروز خود به ریاست محمدرضا فرزین، پس از بررسی نامه شماره ۲۴۳۹۳ مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ با موضوع مصوبه ششمین جلسه شورای عالی مسکن، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به‌صورت یکسان تعیین کرد.

بر اساس مصوبه امروز شورای پول و اعتبار،‌سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: بر اساس مصوبه امروز شورای پول و اعتبار،‌سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

این افزایش تسهیلات مسکن ملی در حالی صورت گرفته است که همچنان سرعت ساخت‌وساز نهضت ملی مسکن کُند است.

البته عدم‌تغییر نرخ سود تسهیلات مسکن ملی در حالی همچنان در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است که همین احتمال تغییر روند امضای قرارداد و سرعت در ساخت‌وساز را کُند کرده است.

نرخ سود الان از اواخر پارسال ۲۳ درصد شده است اما هنوز در نهضت ملی مسکن قرارداد با نرخ سود ۲۳ درصد نبستیم

علی عسکری، سرپرست بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن به تعهدات خود در نهضت ملی مسکن عمل کرده است گفت: نرخ سود الان از اواخر پارسال ۲۳ درصد شده است اما هنوز در نهضت ملی مسکن قرارداد با نرخ سود ۲۳ درصد نبستیم.

بنابراین گزارش، سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در حالی ۴۵۰ میلیون تومان بود که هشدار رئیس‌جمهوری به برخورد با اهمال احتمالی برخی مدیران در طرح نهضت ملی مسکن از نکات قابل‌توجه ششمین نشست شورای عالی مسکن بود. ‌رئیس‌جمهوری در جلسه شورای عالی مسکن، وزیر کشور و وزیر راه و شهرسازی را مأمور کردند وضعیت استان‌هایی که به لحاظ پیگیری سیاست‌های دولت در بخش مسکن دچار عقب‌افتادگی بوده و در ۱۰ ردیف آخر جدول هستند را بررسی کرده و چنانچه اهمالی در پیگیری‌ها وجود داشته است، مدیران مربوط توبیخ شوند.

در اوایل سال گذشته بود که وزارت راه و شهرسازی از ساخت مسکن ملی با حداقل هزینه خبر داد و طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته در همان روزهای نخستین سال ۱۴۰۱، قیمت ساخت در هر مترمربع معادل ۴.۵ میلیون تومان برآورد شد که قرار شد در سال ۱۴۰۱ تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود.

در اوایل سال گذشته بود که وزارت راه و شهرسازی از ساخت مسکن ملی با حداقل هزینه خبر داد و طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته در همان روزهای نخستین سال ۱۴۰۱، قیمت ساخت نهضت ملی مسکن در هر مترمربع معادل ۴.۵ میلیون تومان برآورد شد که البته قرار شد در سال ۱۴۰۱ تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود.

از زمان اعلام قیمت و در فراخوانی که برای مشارکت سازندگان در طرح نهضت ملی مسکن با نرخ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر مترمربع اعلام شد بیش از یک سال می‌گذرد و ازآنجاکه قرار شد تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود وزارت راه و شهرسازی در تازه‌ترین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که برای اینکه با سازندگان تعامل بهتر و بیشتری برای سرعت دادن به طرح نهضت ملی مسکن داشته باشد قیمت واحدهای مسکن ملی را برای چندمین بار در سال جاری تعدیل کند.

هرچند تقاضای ساخت مسکن از سوی سازندگان با ارقامی بیش از ۴.۵ میلیون تومان در هر مترمربع بود و برخی انبوه‌سازان به‌خصوص کانون انبوه‌سازان و انجمن انبوه‌سازان معتقد بودند در شرایطی پیمانکاری ساخت واحدهای نهضت ملی را قبول خواهند کرد که تا سقف ۲ میلیون تومان در هر مترمربع افزایش قیمت ساخت لحاظ شود؛ اما وزارت راه و شهرسازی نپذیرفت و درنهایت مقرر شد تا بندی با عنوان تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که عملیات اجرایی در کل نظام عمرانی کشور بر اساس همین فرمول، قیمت‌گذاری می‌شود و تا با حداقل قیمت ممکن، مسکن ساخته شود، لذا بارها اعلام‌شده تا سازندگان در صورت آمادگی وارد عقد قرارداد شوند.

ظاهرا دولت نیز به‌خوبی می‌دانسته که در طول سال گذشته نرخ تورم و قیمت مصالح ساختمانی دستخوش تغییر خواهد شد به همین دلیل بود که تعدیل‌های فصلی را در قراردادها درج کرد. چراکه در نیمه‌های سال بود که مجددا قیمت مسکن ملی دچار تغییراتی شد.

اما این روزها اکثر سازندگان مسکن معتقد هستند که قیمت هر مترمربع مسکن ملی به بیش از ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته و باید دولت کمک‌های خود را به این طرح بیشتر کند که یکی از این کمک‌ها افزایش سقف وام مسکن ملی و دوم کاهش نرخ سود آن ‌که هم‌اکنون ۲۳ درصد است کند.

حال باید دید که با افزایش سقف وام مسکن ملی باز هم روند کُند ساخت مسکن ملی ادامه خواهد یافت یا اینکه سرعت ساخت مسکن ملی بهتر از قبل خواهد شد؟


ثبت نظر

ارسال