ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ابلاغ شد

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از ابلاغ ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان با عنوان سامانه گاز طبیعی در ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور خبر داد و گفت: بازنگری این مبحث در دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و پس از چندین نوبت نظرخواهی عمومی و کسب نظر از مراجع و کارشناسان و صاحب‌نظران انجام شد.
  • شنبه 5 خرداد 1403 ساعت 13:53

به گزارش ایسنا، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از مکاتبه و ابلاغ ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان تحت عنوان سامانه گاز طبیعی در ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به اینکه زمان انقضای ویرایش ۱۴۰۱ این مبحث سه ماه بعد از تاریخ این ابلاغ است و تا سه آینده استفاده از هر دو ویرایش مبحث مجاز است، توضیح داد: ویرایش پنجم نسبت به ویرایش چهارم نگاه قابل‌توجهی به موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی داشته است. بدینش جهت تغییر نام مبحث از لوله‌کشی گاز طبیعی به سامانه گاز طبیعی در ساختمان انجام شده تا موضوعات وسیع‌تری را شامل شود. همچنین ادغام فصل هفتم تحت عنوان دودکش‌های دستگاه‌های گازسوز با فصل چهارم با عنوان طراحی سامانه گاز به‌منظور پیوستگی هرچه بیشتر ضوابط مربوط به محصولات احتراق با مشخص فنی دستگاه‌های گازسوز انجام شده است.

مانی‌فر ادامه داد: دسته‌بندی ضوابط فنی انتخاب و نصب دستگاه‌های گازسوز بر اساس نوع کاربرد آن‌ها در ساختمان و سهولت هرچه بیشتر استفاده از آن، اصلاح و به‌روزرسانی اشکال و جداول ارائه‌شده در متن و پیوست‌ها، تدوین ضوابط تعویض دستگاه‌های گازسوز در چهارچوب الزامات فنی آن با رعایت کامل ضوابط ایمنی و افزایش بازدهی در مصرف انرژی و ارائه ضوابط فنی نصب و بهره‌برداری از دستگاه‌های گازسوز با کارایی بالاتر برای اولین بار از دیگر ویژگی‌های این ویرایش به شمار می‌رود.

او تصریح کرد: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان تلاش کرده است تا در بازنگری و تدوین مقررات ملی ساختمان، موضوعات مهمی ازجمله حفظ سرمایه‌های ملی، رشد و توسعه فناوری، روزآمدی مصالح و تجهیزات، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ارتقای ایمنی را موردتوجه قرار دهد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان یادآور شد: بعد از گذشت دو سال از ابلاغ ویرایش چهارم مبحث هفدهم در سال ۱۴۰۱ و در اجرای مصوبات ابلاغ شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی انرژی درزمینه ناترازی مصرف گاز کشور، تدوین ویرایش پنجم در برنامه قرار گرفت. پیش‌نویس این مبحث در دو مرحله برای نظرخواهی عمومی منتشر و نتایج آن مدنظر قرار گرفت.

به گفته او، نظرخواهی از پیش‌نویس ویرایش پنجم مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان از طریق شرکت ملی گاز ایران، سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادارات کل راه و شهرسازی، شورای مرکزی و سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها به‌طور کتبی و جداگانه اخذ شده است.


ثبت نظر

ارسال