اعلام معاون وزیر در نشست خبری؛

ایران ساخت مسکن را در جزیره ابوموسی آغاز کرد

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: سند مالکیت جزایر ابوموسی و هرمز به نام دولت جمهوری اسلامی ایران است و مثل سایر مناطق برای متقاضیان واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن در آنجا تامین زمین را انجام می‌دهیم. هم‌اکنون دو پروژه در جزیره ابوموسی تامین زمین شده که یکی توسط بنیاد مسکن و دیگری به تعداد ۱۱۰ واحد نیز توسط سازمان ملی زمین و مسکن در حال اجرا است.
  • دوشنبه 24 اردیبهشت 1403 ساعت 12:22

به گزارش ایسنا، ارسلان مالکی در نشستی خبری اظهار کرد: با توجه به تکلیفی که در قانون جهش تولید و تامین مسکن به عهده سازمان ملی زمین و مسکن قرار گرفت، تامین زمین برای اقشار مختلف جامعه در دستور کار قرار گرفت. در شرایطی این برنامه را آغاز کردیم که موجودی زمین قابل احداث تقریبا صفر بود. برای برنامه‌های گذشته هم تامین زمین صورت نگرفته بود.

او افزود: دولت در یک زمان فشرده و کار شبانه‌روزی بحث تامین زمین نهضت ملی مسکن را پیش برد. تاکنون از طریق اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها، اراضی ملی واقع در حریم و سایر ظرفیت‌ها بیش از ۴۵ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن در محدوده شهرهای فعلی تامین شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: شهرک‌سازی نیز در خارج از حریم شهرها در دستور کار قرار گرفت. تاکنون ۶۰ شهرک شناسایی و مطالعات مکان‌یابی آن‌ها به پایان رسیده است. مصوبات کارگروه‌های استانی و تخصصی اخذ شد. پنج شهرک از این تعداد در تهران قرار دارد.

مالکی با بیان اینکه برای تعدادی از ۶۰ شهرک مذکور طرح‌های جامع و تفصیلی و آماده‌سازی زمین‌ها انجام شده است. این اقدامات در مقایسه با سایر طرح‌هایی که بعد از انقلاب آغاز شد ازنظر زمان و حجم کار قابل‌مقایسه نیست. بیشترین تعاملات بین دستگاهی نیز در این برنامه صورت گرفت و همه کمک کردند که این توفیق حاصل شود.

او تصریح کرد: به دلیل فقدان زمین در شهرها اراضی الحاق شده در اطراف شهرها نیاز به آماده‌سازی و تامین خدمات زیربنایی داشت. تقریبا همه اراضی که برای ساخت مسکن الحاق شد برای اجرا در اختیار طرح قرارگرفته است. این حجم از آماده‌سازی نیز بی‌سابقه است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: ما هم‌زمان زمین‌ها و دارایی‌های خود را مولدسازی کردیم. بزرگ‌ترین مولدسازی بعد از انقلاب در وزارت راه و شهرسازی در حال وقوع است. موضوع بعدی تنوع روش‌های ساخت است که با مشارکت مردم کارهای را پیش می‌بریم. در بسیاری از مناطق مردم مسکن خود را ساخته‌اند. واگذاری فردی، گروهی، ارائه برنامه‌های ساخت و صدور مجوزهای لازم از برنامه‌های انجام‌شده است.

مالکی با اشاره به تامین زمین و مسکن برای اقشار خاص بیان کرد: مسکن کارگری، مسکن دانشگاهیان و هیات های علمی، هنرمندان، ورزشکاران و فرهنگیان به‌صورت ویژه و پروژه‌ای پیگیری شد؛ زیرا در خود این بخش‌ها ظرفیت‌هایی مثل زمین وجود داشت.

 


ثبت نظر

ارسال