قانون ساماندهی اجاره‌، زمین و مسکن تصویب شد

پنجره‌ایرانیان؛ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها که توسط مجلس و به پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی تدوین و اصلاح‌شده بود، توسط شورای نگهبان تایید شد. احیای بافت‌های فرسوده شهری و ساخت خانه‌های ارزان‌قیمت برای اشخاص بی‌بضاعت، برخی از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌رود. برخی از کارشناسان معتقدند با ابلاغ این قانون بخشی از مشکلاتی که هم‌اکنون در بازار اجاره، زمین و مسکن وجود دارد، رفع خواهد شد.
  • پنجشنبه 20 اردیبهشت 1403 ساعت 2:49

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود از تایید طرح ساماندهی بازار اجاره‌بها توسط شورای نگهبان خبر داد.

هادی طحان نظیف گفت: طرح سامان‌دهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها از سال گذشته در رفت‌وآمد بین مجلس و شورای نگهبان بود که ایرادات و ابهاماتی وجود داشت و با رفع ابهامات، این طرح مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و امید است این طرح که از این پش قانون است، به اهداف خود در راستای سامان‌دهی این بخش بینجامد.

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان، طرح ساماندهی بازار زمین، این طرح توسط کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و با همکاری وزارت راه و شهرسازی تدوین شد. این طرح چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان به‌منظور انجام برخی اصلاحات رفت و آمد داشت که در اثر این، روند تایید آن به طول انجامید. هم‌اکنون با اعلام سخنگوی شورای نگهبان این طرح تایید شده است که بعد از طی مراحل قانونی ابلاغ خواهد شد.

به گفته ابوالفضل نوروزی طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره، طرحی است که پس از طی تشریفات و تبدیل‌شدن به قانون، بخشی از مشکلاتی را که هم‌اکنون در بازار اجاره، زمین و مسکن وجود دارد، رفع خواهد کرد و به تسهیلگری در بخش، زمین، اجاره و مسکن می‌پردازد.

تقویت بازار اجاره از طریق ارائه مشوق به موجران، استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها برای شناسایی خانه‌های خالی و هزینه این بخش از مالیات برای احیای بافت‌های فرسوده شهری و ساخت خانه‌های ارزان‌قیمت برای اشخاص بی‌بضاعت، الزام تمامی دستگاه‌های اجرایی برای ارائه رایگان اطلاعات موردنیاز در سامانه ملی املاک و اسکان و پیش‌بینی ضمانت‌های اجرایی برای عدم درج اطلاعات در سامانه و خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان برخی از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌رود.

همچنین، تقویت سامانه ملی املاک و اسکان جهت شناسایی خانه‌های خالی، تکمیل سامانه ملی املاک و اسکان و درج معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و ضمانت اجرایی برای ثبت قراردادها و ارائه راهکارهایی برای الزام‌آور شدن این راهکارها از دیگر مواردی است که در این طرح به آن توجه جدی شده است. بر اساس بندهایی از این طرح، تمامی قراردادها اعم از اجاره و خریدوفروش باید در سامانه ثبت شوند و با اخذ کد ره‌گیری امکان ارزیابی آنچه در بازار مسکن می‌گذرد وجود دارد. بر اساس این طرح، رتبه‌بندی مشاوران املاک بر اساس میزان رضایتمندی مشتریان انجام خواهد شد.


ثبت نظر

ارسال