توقف ساخت‌وساز در شهرهای کوچک

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به توقف ساخت‌وساز در شهرهای کوچک به دلیل یک اشتباه خبر داد.
  • یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 ساعت 16:5

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در مجلس اعلام کرد: مردم در سراسر کشور به دلیل اشتباهی که در متن نهایی پیرامون نحوه محاسبه مبلغی که سازمان تامین اجتماعی بابت صدور پروانه ساختمانی در شهرهای کوچک باید دریافت کند دچار مشکل شده‌‌‌اند و همین موضوع روند صدور پروانه ساختمانی در این شهرها را متوقف کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در کلان‌شهرها تغییر چندانی ایجاد نشده است اما در شهرهای کوچک مبلغی که بابت صدور پروانه باید پرداخت شود رشد چشمگیری داشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار می‌رود طرح دوفوریتی که برای رفع مشکل ایجادشده در صدور پروانه‌‌‌های ساختمانی طراحی‌شده در اسرع وقت و با قید فوریت در مجلس شورای اسلامی بررسی شود.

به گفته وی، در خصوص مشکلی که برای صدور پروانه‌‌‌های ساختمانی در شهرهای کوچک ایجاد شده است طرحی آماده شده و در نوبت اعلام وصول است تا به‌صورت دو‌فوریتی در مجلس شورای اسلامی بررسی شود. مردم در سراسر کشور به دلیل اشتباهی که در متن نهایی پیرامون نحوه محاسبه مبلغی که سازمان تامین اجتماعی بابت صدور پروانه ساختمانی در شهرهای کوچک باید دریافت کند دچار مشکل شده‌‌‌اند و یک بی‌‌‌عدالتی در این حوزه رقم خورده است.

علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس که روز گذشته نیز ریاست جلسه علنی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت در پاسخ به تذکری که روز گذشته دراین‌باره در صحن مطرح شد بیان کرد: این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و قطعا در زمانی که نمایندگان به حوزه انتخابیه رفته‌‌‌اند به آن‌ها پیرامون این موضوع مراجعه شده است.

در مجلس شورای اسلامی طرحی ارائه شد که ۴ تا ۶‌درصد قیمت منطقه‌‌‌ای برای صدور پروانه ساختمانی به‌عنوان حق بیمه کارگران ساختمانی به تامین اجتماعی پرداخت شود اما منظور ما در قانون ۴ تا ۶‌درصد قیمت منطقه‌‌‌ای بود اما درنهایت ۴ تا ۶‌درصد حداقل حقوق و دستمزد لحاظ شده است، یعنی اگر برای ۱۰۰ مترمربع مردم بخواهند پروانه بگیرند حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون باید پرداخت کنند درحالی‌که قبلا این مبلغ ۲ تا ۳ میلیون تومان بود.

وی در ادامه اظهار کرد: با هماهنگی‌‌‌های صورت‌گرفته و با اخذ نظر کمیسیون عمران و کمیسیون اجتماعی طرحی آماده‌شده تا با قید فوریت اصلاح لازم در این زمینه صورت گرفته و مشکل ایجادشده برای صدور پروانه‌‌‌های ساختمانی در شهرهای کوچک مرتفع شود.

 


ثبت نظر

ارسال