ساخت نانو کلکتورهای مقاوم در برابر خوردگی از ضایعات آلومینیوم

پنجره‌ایرانیان؛ محققان یکی از شرکت‌های فناور کلکتورهایی نانویی برای استفاده در صنعت ساختمان تولید کردند که به گفته آن‌ها به دلیل اعمال پوشش‌های نانوساختار، این محصول علاوه بر آنکه از نمونه‌های موجود در بازار عملکرد بهتری دارد، ارزان‌تر بوده و دارای مقاومت بالاتر در برابر خوردگی است.
  • دوشنبه 4 آذر 1398 ساعت 13:12

به گزارش ایسنا، کلکتورها به‌عنوان جمع‌کننده و تقسیم‌کننده در تاسیسات آبی ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این کلکتورها معمولا از جنس آلیاژهای مس و روی مانند برنج هستند. قیمت بالای برنج به همراه وزن بالای آن از مشکلات عمده قطعات ساخته‌شده با این آلیاژ است. به‌منظور رفع این چالش یکی از شرکت‌های نانویی کلکتورهای آلومینیومی مقاوم در مقابل خوردگی با پوشش نانو ساختار اکسید آلومینیم تولید و به بازار عرضه کرده است.

این پوشش نانوساختار روی آلیاژ آلومینیوم به روش آنادایزینگ ایجاد می‌شود. آنادایز کردن یک فرآیند الکتروشیمیایی برای تبدیل سطوح فلزی به سطوحی بادوام، مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون آندی است.

در حال حاضر ماهانه هزار انشعاب از این کلکتورهای آلومینیومی به فروش می‌رسد که بیشترین مصرف آن‌ها در صنعت ساختمان است. ارزان بودن و استحکام بالا ازجمله مزیت‌های این کلکتورها است. این قطعه با استفاده از آلومینیوم ساخته می‌شود، درحالی‌که کلکتورهای موجود در بازار از جنس برنج است که قیمت بالاتری دارند.

در ضمن روی این کلکتورهای آلومینیومی، پوشش نانوساختار از جنس اکسید آلومینیوم اعمال‌شده که موجب افزایش مقاومت این محصول شده است.

«هیت‌سینک» از دیگر محصولات این شرکت است. هیت‌سینک یک مبدل حرارتی غیرفعال است که گرمای تولیدشده توسط یک وسیله الکترونیکی یا مکانیکی را به محیط سیال (اغلب هوا و یا خنک‌کننده مایع) منتقل می‌کند و درنتیجه این امر، دمای آن وسیله در سطوح بهینه خود تعدیل می‌شود. در این محصول نیز از آنادایزینگ برای ایجاد پوشش نانوساختار که حاوی حفره‌هایی با قطر کمتر از ۱۰ نانومتر بوده، استفاده شده است.

لایه نانو متخلخل آلومینا روی سطح هیت سینک آلومینیومی منجر به افزایش مقاومت در برابر خوردگی و انتقال حرارت آن می‌شود. قطعات هیت سینک به‌طورکلی در خنک‌کننده ریزپردازنده‌ها، لامپ‌های دیودی و لحیم‌کاری به کار می‌رود.

 


ثبت نظر

ارسال