روایت مدیران ارشد فعال در صنعت ساختمان از وضعیت مسکن

پنجره‌ایرانیان؛ نتایج تازه‌‌‌ترین نظرسنجی ماهانه از مدیران شرکت‌های ساختمانی فعال در بازار مسکن، نشانه‌‌‌هایی از کاهشی بودن قیمت مسکن در ماه گذشته دارد؛ موضوعی که اگرچه آمار رسمی درباره آن منتشر نشده است اما نتایج تحقیق میدانی نیز آن را تایید کرد.
  • سه شنبه 27 تیر 1402 ساعت 16:59

به گزارش دنیای‌اقتصاد، گزارش شامخ ساختمان خرداد ۱۴۰۲ با استناد به نظرسنجی از مدیران ارشد ۸۹ شرکت ساختمانی فعال در کشور حاوی اطلاعاتی از وضعیت بازار تولید و فروش مسکن در ماهی که گذشت و پیش‌بینی از وضعیت فعالیت‌‌‌های ساختمانی در ماه جاری است. نظرسنجی شامخ مربوط به هرماه به‌طورمعمول اوایل ماه بعد انجام می‌شود و بر این اساس دیدگاه و برآورد شرکت‌های ساختمانی شرکت‌کننده در آخرین نوبت این نظرسنجی، مربوط به تحلیل آن‌ها از وضعیت بازار مسکن در خردادماه است.

خرداد ۱۴۰۲ ازآنجاکه ماه رخدادهای مثبت دیپلماتیک در کشور بود و بارقه‌‌‌هایی از امید به احیای برجام یا جایگزین شدن توافق موقت دیگری به‌جای آن برای رفع تحریم‌‌‌ها با توجه به رفت‌وآمدهای سیاسی در کشور صورت گرفت و اخبار مثبت دیگری مثل از‌سر‌گیری روابط با عربستان نیز منتشر شد، درمجموع ماه کاهش انتظارات تورمی بود که این موضوع سبب کاهشی شدن جهت همه بازارها طی خردادماه شد. در این میان برآوردهای حاصل از تحقیق میدانی از بازار مسکن، حکایت از افت سه تا پنج‌درصدی قیمت‌های پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در شهر تهران طی آخرین ماه بهار ۱۴۰۲ داشت و اکنون صحت جهت کاهشی این بازار را می‌توان در گزارش شامخ ساختمان رصد کرد.

بر اساس نظرسنجی شامخ به دنبال کاهشی شدن مسکن در خرداد، انتظارات در ارتباط با فعالیت‌‌‌های تیرماه شرکت‌های ساختمانی بهبود جزئی در حد چند دهم ‌درصد را نشان داد و از ۳/ ۵۳ در اردیبهشت به ۹/ ۵۳ در خرداد رسید.

در گزارش شامخ به پاسخ هر شرکت نمره‌‌‌ای اختصاص پیدا می‌کند و نحوه محاسبه عدد نهایی به نحوی است که مقدار ۵۰ به‌عنوان مرز بین رکود و رونق یا وضعیت مطلوب و نامطلوب شناخته می‌شود. بر این اساس در خردادماه شامخ کل ساختمان که گویای میزان کار و فعالیت انجام‌شده شرکت‌های ساختمانی است، با یک واحد کاهش از ۵۲ به ۵۱ رسیده و نشان‌‌‌دهنده تاثیرپذیری از جهت منفی بازار مسکن در این ماه است.

در خردادماه شاخص مربوط به میزان سفارش‌های جدید یا به عبارتی تقاضای تخریب و نوسازی نیز در کشور کاهشی عنوان شده است که نشان می‌دهد مالکان زمین و کلنگی نیز به دنبال دریافت نشانه‌‌‌هایی از کاهش قیمت، انگیزه‌‌‌ای برای تعجیل در تخریب و نوسازی نداشته‌‌‌اند و ترجیح دادند دارایی خود را به همان ترتیب حفظ کنند. یک نشانه مهم دیگر در شامخ که وضعیت خردادماه را به‌عنوان ماه کاهشی بازار مسکن تایید می‌کند، میزان فروش است. درحالی‌که شاخص فروش در اردیبهشت ۵۲ بود این مقدار در خرداد به ۵۰ کاهش پیدا کرده و تلقی فعالان بازار مسکن این است که در خردادماه بازار دقیقا در میانه وضعیت رکود و رونق ایستاده بوده است. این موضوع نشان می‌دهد میزان تقاضای خرید ملک در بازار طی ماه پایانی بهار قدری کاهشی بوده که واکنش خریداران به جریان افت قیمت‌های پیشنهادی تلقی می‌شود.


ثبت نظر

ارسال