سازندگان در افزایش قیمت مسکن دخیل نیستند

پنجره‌ایرانیان؛ سازنده منطقه ۹ درباره وضعیت کنونی بازار مسکن گفت: اگر فایلی برای خریدوفروش در بازار باشد، خریدار هم هست؛ اما فروشنده‌ها با توجه به نوسانات بازار دست نگه‌داشته‌اند.
  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402 ساعت 11:40

ابراهیم سلیمان نژاد، در گفتگو با صما اعلام کرد: از ۱۵ اسفند تا ۱۶ اردیبهشت مصالح ساختمانی بالای ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. قبلا ساختمان را تمام نکرده بودیم، واحدها را می‌فروختیم؛ اما اکنون بسیاری از سازندگان جرات فروش ندارند. قبل از عید هزینه بتن‌ریزی ۹۰۰ هزار تومان بود و در سال جدید قیمت آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است. همه مواد اولیه بتن در داخل ایران تولید می‌شود.

وی افزود: افزایش قیمت تمام‌شده مسکن به‌هیچ‌عنوان ربطی به سازندگان ندارد بلکه ناشی از سیاست‌های دولتی است. سازنده فقط سرمایه‌گذار است با این وضعیت این شغل رو به نابودی است. پارسال هزینه ساخت مناطق پایین محور آزادی متری ۷ تا ۸ میلیون تومان بود و طی شش ماه گذشته این مبلغ به ۲۰ میلیون تومان رسیده است. سفال قبلا دو هزار و ۶۰۰ تومان بود، اکنون ۶ هزار تومان شده است.

۵ سال پیش در خیابان آزادی آپارتمان ۹۰ متری را با همه امکانات ۲۵۰ میلیون تومان فروخته‌ام، اکنون قیمت هر مترمربع مسکن در حاشیه شهرها ۵۰ میلیون شده است.

چند سال قبل ظرف دو ماه مجوز ساخت می‌گرفتم الان یک سال طول می‌کشد، درحالی‌که نسبت به قبل اتفاق خاصی نیفتاده است. منتهی روند بوروکراتیکی که مدیران شهری باب کرده‌اند سازنده‌ها را مایوس کرده است. یک کارآفرین چگونه می‌تواند تسهیلاتی برای خریداران قرار دهد؟ در نظر گرفتن تسهیلات برای خریدار، متعلق به زمان ثبات بازار مسکن است.

 سلیمان نژاد درباره سختی پروژه‌های مشارکتی در بافت فرسوده گفت: در پروژه‌های مشارکتی سازندگان با مالکان و شهرداری دست‌به‌گریبان هستند. شهرداری قوانینش ۲۴ ساعت دوام دارد امروز به شما تایید می‌دهند و فردا پشیمان می‌شوند. مالکان در منطقه ما بالای ۷۰ درصدشان بالای ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و توجیه و مجاب کردن آنان در مورد بی‌ثباتی قوانین شهرداری و طولانی‌تر شدن فرایند ساخت بیش از زمان تخمین زده شده، سخت است.


ثبت نظر

ارسال