تجهیز ۷۵ هزار خانوار عشایری به پنل خورشیدی تا پایان برنامه ششم

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: تا آخر برنامه ششم توسعه حداقل ۷۵ هزار خانوار عشایری از نعمت انرژی خورشیدی برخوردار خواهند شد.
  • یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 10:42

به گزارش ایسنا، کرمعلی قندالی در حاشیه افتتاح کارخانه خوراک دام عشایر استان مرکزی و مزرعه کشت گیاهان دارویی در منطقه شورقویی ساوه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش، تقویت کارایی و ترویج و نیز تنوع تولیدات برای تأمین معیشت و صادرات تولیدات عشایری از مهم‌ترین موضوعاتی است که سازمان عشایری دنبال می‌کند.

وی فعالیت در حوزه دام را از مهم‌ترین حوزه‌های امور معیشتی و اقتصادی عشایر بیان کرد و افزود: ۷۰ درصد درآمد عشایر در حوزه دامداری است و در این راستا با کمک مجلس شورای اسلامی و از طریق بند «ب» ماده ۵۲ قانون برنامه می‌توانیم سالانه یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی را برای اجرای طرح‌های اقتصادی عشایر هزینه کنیم که سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به‌عنوان سرمایه در گردش در اجرای طرح‌های پرواربندی دام‌های عشایر تخصیص می‌یابد.

قندالی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته بالغ‌بر ۷۰۰ میلیارد تومان از این محل برای تمامی عشایر کشور تخصیص پیداکرده و به‌منظور پرواربندی دام سبک توزیع شده است.

وی به فعالیت عشایر در حوزه‌های کشت گیاهان دارویی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز اشاره کرد و افزود: در این حوزه‌ها نیز شاهد فعالیت خوب عشایر هستیم و بر این اساس از محل اعتبارات مدیریت بحران تسهیلات خوبی با کمک دولت به‌منظور توسعه این‌گونه فعالیت‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: طی چهار سال گذشته حدود ۶۰۰ میلیارد تومان با سود چهار درصد و دوره بازگشت پنج ساله برای انواع فعالیت‌های اقتصادی بین عشایر با تاکید بر تقویت صنعت گردشگری، کشت گیاهان دارویی و صنایع‌دستی توزیع شد که خوشبختانه نتایج خوبی را در تمامی استان‌های عشایر خیز کشور در بر داشته است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور در ادامه به مأموریت این سازمان به‌منظور تأمین زیرساخت‌های عشایر اشاره کرد و افزود: در این راستا حدود ۶۶ هزار کیلومتر راه در کل کشور با نقشه‌برداری دقیق در طول انقلاب برای عشایر احداث شده است که اطلس راه‌های عشایری ظرف دو ماه آینده منتشر و در نقشه کاداستر کل کشور قرار خواهد گرفت.

وی تأمین نیاز آب شرب و دام عشایر را یک موضوع حیاتی دانست و افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته افزون بر ۵۵ درصد از عشایر کشور از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و با کمک‌هایی که با اذن رهبر معظم انقلاب و حمایت مجلس صورت گرفت از بند «ه» تبصره چهارم قانون بودجه خوشبختانه ۲۰۰ میلیارد تومان به‌منظور ساماندهی آب عشایری در ۲۲۸ پروژه آب‌رسانی کشور تخصیص پیدا کرد و پروژه در ۱۴ محله ساوه ازجمله پروژه‌های مهمی است که در این راستا تعریف و اجرایی شده است و امیدواریم با تأمین اعتبار لازم تا پایان سال تمامی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

قندالی در ادامه از اجرای طرح تجهیز اتراقگاه‌های عشایری به انرژی خورشیدی از حدود چهار سال قبل خبر داد و افزود: بیشترین کارکرد انرژی خورشیدی در حوزه عشایر است و به دلیل اینکه انرژی آسان، رایگان و مقرون‌به‌صرفه بوده و درعین‌حال قابل‌حمل برای عشایر است، لذا توسعه برخورداری عشایر از انرژی خورشیدی در دستور کار است و خوشبختانه تاکنون ۲۵ هزار خانوار عشایری برخوردار از این نعمت شدند و تا آخر برنامه ششم توسعه حداقل ۷۵ هزار خانوار عشایری از این نعمت برخوردار خواهند شد.

وی تأمین برخی از نیازهای رفاهی و آسایشی عشایر را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و افزود: اجرای طرح‌های ویژه بهداشتی و درمانی به‌منظور ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت عشایر، طرح‌های آموزشی و اعتقادی ازجمله طرح‌های مصوب هیئت دولت بوده که برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.

قندالی در ادامه با تاکید مجدد بر توانمندسازی عشایر کوچنده، اظهار کرد: توانمندسازی عشایر به‌منظور تأمین نیازهای رفاهی و معیشتی اولویت اول دولت بوده و به‌طور جد این موضوع پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱.۸ درصد جمعیت کشور را جامعه عشایری تشکیل داده است، گفت: باوجود اینکه جامعه عشایری جمعیت حداقلی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند اما با همین تعداد جمعیت کم بالغ‌بر ۲۵ درصد نیاز گوشت کشور، ۳۵ درصد صنایع‌دستی و ۲۸ درصد دام سبک کشور را تولید می‌کنند که یک ظرفیت عالی برای ساماندهی به‌حساب می‌آید.

قندالی با تاکید بر اینکه در حوزه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید هیچ مصداقی بهتر از عشایر کشور نیست، گفت: توانمندسازی و حمایت از عشایر می‌تواند منجر به تقویت زنجیر تولید در این قشر شود و توسعه اقتصادی را به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه به افتتاح کارخانه خوراک دام عشایر استان مرکزی در ساوه اشاره کرد و افزود: ظرفیت سالانه این واحد حدود ۱۴ هزار تن است و به نظر می‌رسد که با راه‌اندازی کامل و فعالیت با ظرفیت حداکثری این کارخانه، عشایر با یک روش جدید علمی برای تولید خوراک دام آشنا می‌شوند و بهره‌وری از منابع بالا خواهد رفت به‌طوری‌که به نظر می‌رسد با اجرای این روش حداقل در مصرف علوفه دستی شاهد افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری باشیم.

به گفته قندالی، با اجرای پروژه آب‌رسانی ۱۴ محله نیز با تخصیص اعتبارات لازم از محل صندوق توسعه به میزان ۱۰ میلیارد تومان شاهد بهره‌برداری کامل این پروژه و برخورداری مردم ساکن در این منطقه از آب آشامیدنی سالم خواهیم بود.


ثبت نظر

ارسال