تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت

پنجره‌ایرانیان؛ بر اساس آمار فروردین‌ماه میزان تولید تجدیدپذیرها توسعه یافته و به نظر می‌رسد نقشه راه دولت در این مسیر در حال اجرا باشد.
  • چهارشنبه 4 خرداد 1401 ساعت 11:30

به گزارش ایسنا، انرژی‌های تجدیدپذیر از پاک‌ترین انرژی‌هایی است که بشر امروزه می‌تواند از آن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کند و ضمن حفاظت از محیط‌زیست زندگی بهتری برای خود رقم بزند.

ایران دارای حدود ۳۰۰ روز آفتابی است و علاوه بر آن شدت تابش آفتاب در کشورمان از بسیاری کشورها بیشتر است که همین موضوع استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی برای تولید برق را مقرون به‌صرفه‌تر خواهد کرد.

علی‌اکبر محرابیان - وزیر نیرو به‌تازگی نیز اعلام کرد: دولت برنامه‌ای چهارساله برای افزایش ۱۰ هزار مگاواتی انرژی‌های تجدیدپذیر دارد؛ بازار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به پتانسیل بالای منابع انرژی‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ‌های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران است.

وی محوری‌ترین برنامه در وزارت نیرو را حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و صیانت از منابع و محیط‌زیست با تمرکز بر احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر را متناسب با رشد تقاضا، به‌عنوان یک سیاست اصلی برشمرد.

وزیر نیرو گفت: احداث نیروگاه‌های جدید تجدیدپذیر در کشور ۴۶ درصد پیشرفت دارد و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌ تجدیدپذیر تا اوج بار مصرف تابستان امسال‌ وارد مدار می‌شود.

 آمار سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران همچنین بیانگر آن است که از مجموع ۹۳۸.۷۲ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر، نیروگاه‌های خورشیدی در فروردین‌ماه امسال با تولید ۴۸۹.۹۰ مگاوات برق سهمی ۵۲ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

نیروگاه‌های بادی نیز در فروردین‌ماه امسال با تولید ۳۲۴.۱۸ مگاوات برق سهم ۳۴ درصدی از کل ظرفیت منصوبه انرژی‌های تجدیدپذیر را دارا است. همچنین نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک با تولید ۱۰۰.۶۲ مگاوات برق سهم ۱۱ درصدی از ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به خود اختصاص دادند.

نیروگاه‌های توربین انبساطی نیز در دی‌ماه با تولید ۹.۶ مگاوات برق سهم ۱۰ درصدی و نیز نیروگاه‌های زیست‌توده با تولید ۱۴.۴۲ مگاوات سهم ۱.۶ درصدی از کل ظرفیت منصوبه تجدیدپذیرها را دارد.

میزان برق تولیدشده از منابع پاک تا پایان فروردین‌ماه سال جاری به ۷۷۵۵ میلیون‌ کیلووات‌ ساعت رسیده که موجب شده از انتشار ۸۳ هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین ۰.۶ هزار تن آلاینده‌های محلی تا پایان فروردین‌ماه جلوگیری شود.

علاوه بر این تولید این میزان انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه‌جویی ۳۳ میلیون لیتری آب در ماه مذکور شده و علاوه بر این، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است.

در حال حاضر تعداد مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکین (محدود به ظرفیت انشعاب) تا پایان فروردین‌ماه به ۷۰۴۸ واحد با مجموع ظرفیت ۷۹ هزار و ۱۰۰ کیلووات رسیده است.


ثبت نظر

ارسال