رکود مسکن طولانی نخواهد بود

پنجره‌ایرانیان؛ یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در مقطع کوتاهی قیمت خانه به ثبات می‌رسد، ادامه این وضعیت را مشروط به کنترل نقدینگی، ثبات نرخ تورم و افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: اگر این اقدامات انجام نشود رکود مسکن مدت زیادی طول نخواهد کشید.
  • سه شنبه 27 آبان 1399 ساعت 9:49

حسن محتشم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل کاهش نرخ ارز، اقدام برای فروش مسکن افزایش یافته و درواقع بازار دچار هیجان شده است. این استنباط وجود دارد که با افزایش درآمدهای ارزی، نرخ دلار کاهش می‌یابد و این می‌تواند به تثبیت قیمت کالاها یا حتی کاهش نسبی آن‌ها ازجمله مسکن منجر شود.

وی افزود: اقتصاد ایران بیش از آنکه متاثر از شرایط بین‌المللی باشد، تحت تاثیر تصمیمات داخلی قرار دارد. دولت‌ها در ایران معمولا دو تا سه سال نرخ ارز را ثابت نگه می‌دارند اما سپس به دلیل خلق اسکناس، تورم افزایش می‌یابد و ارزش پول ملی به نسبت ارزهای خارجی کاهش پیدا می‌کند. این چرخه در طی سال‌های پس از انقلاب ادامه داشته و بعید است که در دوره فعلی تکرار نشود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این‌که در حال حاضر بازارها در انتظار تحولات اقتصادی با رکود و مقداری ثبات قیمت‌ها مواجه شده‌اند گفت: درصورتی‌که نرخ ارز کاهش یابد، کالاهایی که به ارز وابستگی دارند با افت قیمت مواجه می‌شوند. احتمالا برای مدتی قیمت مسکن نیز به ثبات می‌رسد اما این وضعیت برای مدت طولانی ادامه نمی‌یابد؛ زیرا همواره تورم در ایران ادامه‌دار بوده و بعید است که این روند متوقف شود.

محتشم، راهکار ساماندهی بازار مسکن را اصلاحات درون بخشی و برون بخشی در این حوزه دانست و گفت: راه‌حل درون بخشی مسکن، افزایش ساخت‌وساز است که چشم‌انداز روشنی ندارد. با توجه به تغییرات مداوم نرخ نهاده‌های ساختمانی، سازندگان ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را نمی‌پذیرند و این مسئله به افت شدید تولید مسکن منجر شده است. موضوع بیرونی و مهم دیگر به ثبات اقتصاد کلان مربوط می‌شود که نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر بروکراسی اداری پیچیده دست و پای سازندگان را بسته است. دستگاه‌های خدمات رسان مثل بیمه، مالیات، آب، برق و گاز آن‌قدر فرآیند تولید مسکن را برای فعالان حوزه مسکن سخت کرده‌اند که سازندگان عطای اجرای پروژه را به لقایش می‌بخشند.

 

 قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.


ثبت نظر

ارسال