کسب دانش فنی تولید پروفیل‌ آلومینیوم با مقاومت بالا

پنجره‌ایرانیان؛ محققان یکی از شرکت‌های صنعتی موفق به تولید ورق و پروفیل آلومینیوم با پوشش‌های نانو و دارای خاصیت مقاومت ویژه در برابر سایش و خوردگی شدند.
  • دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 ساعت 17:11

به گزارش فلزات آنلاین، احسان بخشی، مدیر فنی و بازرگانی یکی از شرکت‌های صنعتی با بیان اینکه دو سال قبل به دلیل تحریم‌ها، واردات نوعی ورق آلومینیوم خاص با مقاومت ویژه در برابر سایش و خوردگی به کشور متوقف شد، گفت: فناوری تولید پروفیل‌ها در اختیار تنها سه کشور ازجمله هلند بود که به دلیل تحریم‌ها این نوع ورق و پروفیل به کشور وارد نشد ازاین‌رو به سفارش یکی از مشتریان، ما کار روی توسعه فناوری تولید این نوع ورق و پروفیل‌ها آغاز کردیم و پس از یک سال تحقیق و توسعه، موفق به کسب فناوری تولید پروفیل آلومینیوم شدیم.

وی با بیان اینکه این ورق‌ها با پوشش آندایز نانو ساختار دارای مقاومت ویژه در برابر سایش و خوردگی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پنج هزار تن در سال از این نوع آلومینیوم تولید و به بازار عرضه می‌کنیم و به دنبال افزایش ظرفیت تولید هستیم که اگر سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های مالی صورت گیرد، برنامه داریم ظرفیت تولید سه تا پنج برابر افزایش یابد.

بخشی، مشتریان این محصول را حوزه‌های تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، هوافضا، الکترونیک، لوازم‌خانگی، خودرو و حمل‌ونقل، دکوراسیون، ساختمانی دانست و یادآور شد: در این تحقیقات با روش غوطه‌وری پروفیل و ورق در محلول الکترولیت منحصربه‌فرد و افزودن مواد خاص و اعمال انواع پارامتر الکتروشیمیایی ویژه، یک لایه سرامیکی خاص روی سطح پروفیل و ورق ایجاد کردیم. این لایه سرامیکی از جنس اکسید آلومینیوم بوده که به‌صورت نانولوله‌های Al2O3 روی سطح آلومینیوم تشکیل می‌شوند.

به نقل از روابط عمومی ستاد نانو، این محقق مطرح کرد: درواقع، ما ضمن لایه‌برداری از روی سطح آلومینیوم یک لایه سرامیکی به روش اتصال کامپوزیتی روی آن ایجاد می‌کنیم که مقاومت ویژه‌ بالایی در برابر خوردگی، سایش و دیگر خواص متمایزی دارد.

 


ثبت نظر

ارسال