توسعه اقتصاد سبز کلید خورد

پنجره‌ایرانیان: وزارت نیرو سیاست‌های خود را با به‌کارگیری از تجربیات کشورهای پیشرفته در راستای ارتقای توسعه اقتصاد سبز تبیین کرده است.
  • چهارشنبه 24 آذر 1395 ساعت 14:7

به گزارش ایسنا، اقتصاد سبز اقتصادی است که در سایه زندگی انسان‌های پیشرفته و عدالت اجتماعی پدید می‌آید، درحالی‌که در آن خطرها و آسیب‌های زیست‌محیطی در کمترین میزان ممکن است. اقتصاد سبز یک اقتصاد یا توسعه اقتصادی بر پایه توسعه پایا و آگاهی از اقتصاد بومی (سازگار با بوم) بنا تعریف‌شده که برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد.

مسبب اصلی تغییر اقلیم در ایران و جهان، انسان‌ها و برنامه‌ریزی‌های آنان تبیین شده که در ایران نیز از حدود دو دهه قبل دوران خشک‌سالی با ویژگی‌های ناشی از تغییر اقلیم حادث‌شده لذا بخش زیادی از تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها به دلیل عملکرد منفی انسانی آسیب‌دیده است.

امروز دریاچه ارومیه، تالاب هامون، رودخانه‌های بزرگ ازجمله کارون آسیب جدی دیده‌اند، به‌طوری‌که تالاب هامون یکی از بزرگ‌ترین بدنه‌های آب شیرین با ۱۸ میلیارد مترمکعب مخزن اکنون به یک شنزار خشک تبدیل‌شده و شهرهای اطراف خود را تهدید می‌کند؛ مردم آن ناحیه که روزگاری با ماهیگیری از این دریاچه امرارمعاش می‌کردند امروزه ناچار به مهاجرت شده‌اند.

همچنین اثرات تغییر اقلیم در مهاجرت، از سایر مؤلفه‌های اقتصادی و اجتماعی کمتر نیست و بر اساس پیش‌بینی مراجع جهانی این وضعیت در غرب آسیا و سایر کشورها در دهه‌های آینده شدت خواهد گرفت، ایران نیز دستخوش این حوادث است و بیشترین آسیب را در این زمینه خواهد دید.

بر همین اساس در برنامه ششم توسعه برنامه‌های راهبردی و استراتژیک و چشم‌انداز ۲۰ سال آینده کشور پیش‌بینی‌شده که در حوزه وظایف تولید انرژی الکتریکی، کاهش گازهای گلخانه‌ای و CO۲ مباحث مهمی هستند که به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

این برنامه‌ها شامل توسعه انرژی‌های تجدید پذیر، کاهش کربن ناشی از سوخت نیروگاه‌ها، افزایش راندمان نیروگاه‌ها از ۳۷ به ۶۰ درصد، استفاده از حرارت خروجی نیروگاه‌ها برای تولید آب شیرین و کاهش هدر رفت انرژی در تولید، انتقال، توزیع و مصرف خواهد بود.

در تمام این اقدامات مشوق‌های مالی به‌صورت یارانه‌های نقدی و سایر کمک‌ها ازجمله مشارکت فرد مردم مدنظر قرار خواهد گرفت که ازجمله می‌توان به تولید برق از انرژی فتوولتائیک بر بام خانه‌ها و تعویض سامانه‌های سرمایشی و گرمایشی برای کاهش گاز کربن اشاره کرد.

بازنشسته کردن نیروگاه‌های با عمر بیش از ۳۰ سال و جایگزینی نیروگاه‌هایی باراندمان ۷۰ درصد که می‌تواند تا ۵۰ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد و عدم استفاده از سوخت‌هایی نظیر مازوت و گازوئیل و استفاده از گاز مایع می‌تواند صرفه اقتصادی بالایی برای کشور داشته باشد.

علیرضا دائمی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو بر این باور است که استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی و تسهیلات سازگاری اتحادیه اروپا در قسمت اقتصاد سبز ازجمله مباحث مهمی است که در برنامه ششم پیش‌بینی‌شده که می‌توان از این منابع تسهیلاتی برای ارتقای انرژی لحاظ کرد.

وی بابیان اینکه در این راستا سازمان‌های بزرگی ازجمله سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) و سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) همکاری موثری خواهند داشت معتقد است که تغییر نوع کشت متناسب با اقلیم منطقه، اصلاح الگوی کشت، اصلاح میزان آب مصرفی، استفاده از کشت‌های کم آب بر، کاهش کشت افقی و توسعه کشت گلخانه‌ای می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

در این زمینه وزارت نیرو از تجربیات کشور آلمان و اتحادیه اروپا کمک گرفته تا بتوان در کاهش نرخ رشد و توسعه کشور مستقل از افزایش گاز گلخانه‌ای اقداماتی را انجام داد.


ثبت نظر

ارسال