گیرودار تجدیدپذیرها با سازمان برنامه‌وبودجه حل شد؟

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت‌: مذاکرات متعددی با سازمان برنامه‌وبودجه برای اخذ عوارض برق و هزینه آن برای توسعه تجدیدپذیرها صورت گرفته و امیدواریم که امسال شرایط بهتری برای این انرژی رقم بخورد.
  • شنبه 31 شهریور 1397 ساعت 16:26

سید محمد صادق زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که از ابتدای سال تاکنون مجموعا ۱۵۰ میلیارد تومان پول را از خزانه بابت صورت‌حساب به‌صورت کامل به شرکت‌های تولیدکننده برق پرداخت کرده‌ایم، اظهار کرد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته با سازمان برنامه‌وبودجه قرار شده است تا ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر را به ساتبا پرداخت کند تا صورت‌حساب‌ها دچار تاخیر نشوند.

وی افزود: این مسئله را با سازمان برنامه‌وبودجه توافق کرده‌ایم که اگر پرداخت صورت‌حساب‌های شرکت برق با تاخیر مواجه شد، طبق قانون برنامه ششم توسعه جریمه تاخیر به آن‌ها تعلق بگیرد و این جریمه تاخیر به دلیل این‌که منابع برق از مردم وصول شده است و در خزانه نیز موجود است از طرف دیوان عدالت کشور جریمه غیر ضرور تشخیص داده شده است که از منابع دولت قابل پرداخت نیست.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق، بیان‌ کرد: در این شرایط قطعا مسئولانی که در جریان پرداخت عوارض برق تاخیری ایجاد کرده‌اند مسئول خواهند بود و باید در مقابل دیوان محاسبات پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: با سخت‌گیری‌هایی که دیوان محاسبات کشور در این موضوع اعمال کرده است، امیدواریم که مشکلی ایجاد نشود و این مسئله به‌طور کامل حل شود.

صادق زاده با اشاره به این‌که در سال ۹۶ جرائم تاخیر تعلق گرفت که تاکنون بلاتکلیف است، گفت‌: اکنون منتظر هستیم تا از طریق سازمان برنامه‌وبودجه این مسئله تعیین تکلیف شود و امیدواریم که این تجربه تلخ دیگر در سال ۹۷ تکرار نشود.

سال ۱۳۹۶ معادل ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها پیش‌بینی شده بود که ۶۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت نشد. البته امسال نیز در تخصیص منابع ایجادشده تاخیر ایجاد شد و تنها ۵۰ میلیارد تومان به این حوزه تخصیص یافته است.

البته طبق اعلام ساتبا درحال‌حاضر هیچ‌کدام از نیروگاه‌های تجدیدپذیر طلبی از ساتبا و وزارت نیرو ندارند و اگر سازمان برنامه‌وبودجه پرداختی را انجام نداد، اجازه نداریم که این مسئله در پرداخت صورت‌حساب‌ها مشکلی ایجاد کند.

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: علی‌رغم این‌که سال گذشته سازمان برنامه‌وبودجه عوارضی را که از مردم برای برق‌رسانی روستایی و توسعه تجدیدپذیرها در نظر گرفته شده بود، برای هزینه‌های جاری صرف کرد، اما امسال مقرر شد که ۶۰۰ میلیارد تومان از این منابع را تخصیص دهد.

 

 

 


ثبت نظر

ارسال