بومی‌سازی دانش فنی تولید در و پنجره دوجداره در اراک

پنجره‌ایرانیان؛ دانش فنی تولید دروپنجره دوجداره توسط یک پژوهشگر و طراح اراکی با استفاده از ظرفیت داخلی و برای نخستین بار در کشور با حمایت پارک علم و فناوری استان مرکزی بومی‌سازی شد.
  • سه شنبه 6 آذر 1397 ساعت 14:58

به گزارش ایرنا، سید اصغر شاه‌زیدی بیان داشت: ایده اولیه این بومی‌سازی دانش در سال 92 در اراک شکل گرفت و در فرایند کار با خرید یک دستگاه از کشور ترکیه و مطالعه برندهای مختلف دنیا، طراحی نمونه ایرانی کلید خورد.

این طراح و سازنده گفت: خط تولید آزمایشی این محصول بومی‌سازی شده در سال 93 راه‌اندازی و مراحل ساخت آغاز شد اما با نقایصی همراه بود که در جریان بازطراحی، این کمبودها و مشکلات برطرف شد. دستیابی به دانش فنی و ساخت نمونه اولیه در و پنجره دوجداره با 200 میلیون ریال هزینه شخصی صورت گرفت و نمونه اصلی نیز با دریافت تسهیلات بانکی 800 میلیون ریالی و با حمایت پارک علم و فناوری استان مرکزی دنبال شد.

شاه‌زیدی افزود: در بازه زمانی 2 سال شکل کاربردی خط تولید در و پنجره دوجداره برای ارائه به بازار فراهم شد و نمونه محصولات تولیدی نسبت به کالای خارجی دارای کیفیت ویژه است. این خط تولید با ظرفیت اسمی 50 قاب در و پنجره دوجداره در روز راه‌اندازی شده که با معرفی خط تولید به بهره‌برداران، امکان دریافت سفارش و ایجاد اشتغال برای 50 نفر مهیاست.

این طراح و سازنده گفت: بومی بودن دانش خط تولید، کیفیت برتر محصولات، استفاده از آخرین دستاوردهای روز، هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی و جلوگیری از خروج ارز از کشور ازجمله مزایای این طرح تولیدی در اراک است.

وی افزود: نمونه خط تولید این طرح در کشورهای ترکیه، آلمان، ایتالیا و چین وجود دارد که برای ورود آن به کشور باید 700 تا 800 میلیون ریال ارز از کشور خارج شود اما هزینه ایجاد آن در اراک حدود 550 میلیون ریال بوده است.

شاه‌زیدی در پایان اظهار داشت: مواد اولیه تولید در و پنجره دوجداره از واحدهای صنعتی داخل کشور ازجمله ذوب‌آهن اصفهان تامین می‌شود که با استفاده از دانش بومی، هزینه محصولات تولیدی در اراک به‌صرفه است. حمایت و همکاری مسئولان برای توسعه فعالیت این دانش بومی می‌تواند به رشد خلاقیت و توسعه فضای کسب‌وکار و اشتغال جوانان بیانجامد.


ثبت نظر

ارسال