نقش تعاونی‌ها در ساخت مسکن ارزان برای مردم

پنجره‌ایرانیان؛ با توجه به آنکه مسکن سهم بسزایی در سبد هزینه خانوارهای کم‌درآمد دارد، استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن در ساخت و تامین مسکن ارزان‌قیمت می‌تواند به‌عنوان یک راهکار موثر از سوی دولت دنبال شود.
  • سه شنبه 31 خرداد 1401 ساعت 10:51

به گزارش ایسنا، مسکن نقش بسزایی در زندگی بسیاری از خانواده‌ها دارد و به لحاظ تأثیرگذاری در سبد هزینه‌ خانوارهای کم‌درآمد به‌ویژه دهک‌های متوسط و پایین جامعه که جزو حداقل بگیرانند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

با تصویب و اجرای قانون بودجه سال ۱۳۸۶ و قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن کشور، وزارت تعاون سابق مسئولیت و نقش مدیریت تقاضای مسکن در پروژه‌های مسکن مهر را بر عهده گرفت تا ضمن ایجاد بستر مناسب، اطلاعات مربوط به افراد واجد شرایط را جمع‌آوری، پالایش و نسبت به ثبت‌نام و ساماندهی آن‌ها در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن مهر اقدام کند.

مهدی مسکنی ـ معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - به مشارکت تعاونی‌های مسکن در ساخت مسکن مهر اشاره کرده و می‌گوید: در دوران مسکن مهر، دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده که از این میزان حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد، خود مالکی و شخصی و یک میلیون و ۹۰ هزار واحد، جمعی و تعاونی ساز بودند که از این تعداد ۸۴۰ هزار واحد سهم تعاونی‌ها بوده است.

وی می‌گوید: دستاوردهای بخش تعاون در سطح اقتصاد ملی قابل‌ملاحظه است و ساخت ۸۴۰ هزار واحد مسکونی در طرح‌های ملی ازجمله مسکن مهر توسط تعاونی‌ها ازجمله این دستاوردها به شمار می‌رود.

به گفته مسکنی، در برنامه ساخت مسکن، دولت بخش تعاون را مکلف کرده که از مجموع ۴ میلیون واحد مسکونی ۴۰۰ هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در ساخت مسکن ارزان باید از ظرفیت تعاونی‌های مسکن استفاده و بر آن‌ها نظارت شود چراکه در تعاونی‌های مسکن نگاه سودآوری مطرح نیست و ساخت یک واحد مسکونی با قیمت تمام‌شده کمتری صورت می‌پذیرد.

فتح‌الله بیات ـ فعال حوزه کار ـ در گفت‌وگو با ایسنا، معتقد است: اگر تعاونی‌ها وارد ساخت‌وساز شوند بهتر است و به این منظور باید تعاونی‌های خوش‌نام که سابقه درخشانی در ساخت‌وساز دارند این کار را برعهده بگیرند.

او می‌گوید: کارگران برای صاحب‌خانه شدن دریافتی و آورده کمی دارند بنابراین اگر قرار است مسکن کارگری با قیمت مناسب ساخته و تحویل شود، بهتر است تعاونی‌های مسکن مهر وارد شوند و دولت بر عملکرد آن‌ها نظارت کند.

به گفته وی، در تعاونی‌ها نگاه سودآوری حاکم نیست و مسکن با قیمت مناسب و کیفیت قابل‌قبول به شکل مقرون‌به‌صرفه ساخته و در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود.

برابر آمارها، ۸۴۲ هزار و ۸۱۹ واحد در قالب حدود ۶۵۰۰ تعاونی مسکن مهر ساماندهی شده و این تعاونی‌ها با انعقاد قرارداد مستقیم با پیمانکار اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کرده‌اند.

هم‌اکنون سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد عنوان می‌شود درصورتی‌که این بخش ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی برای ساخت و تامین مسکن دارد.


ثبت نظر

ارسال