بازار مسکن دوباره عقب نشست

پنجره‌ایرانیان؛ گزارش‌های میدانی از سطح شهر تهران، کاهش نسبی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد. مشاوران املاک می‌گویند خریداران و فروشندگان در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی هستند و به همین دلیل از خریدوفروش امتناع می‌کنند؛ درعین‌حال تقاضا برای واحدهای ارزنده بیش از عرضه‌ آن‌ها است.
  • چهارشنبه 22 دی 1400 ساعت 10:27

به گزارش ایسنا، مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دی‌ماه نسبت به آذرماه خبر می‌دهند. پس از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه امسال که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ فقره قرارداد خریدوفروش در پایتخت منجر شد، تحت تاثیر عوامل سیاسی بین‌المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق درآمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمت‌ها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است.

باوجود کسادی معاملات مسکن در اغلب مناطق تهران، واسطه‌های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می‌دهند. علت آن می‌تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. در شرایطی که به دلیل کمبود فایل‌های فول امکانات ناشی از افت ساخت‌وساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران، افزایش عرضه نسبت به تقاضا در غرب تهران از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است.

اگرچه آپارتمانهای قدیمی و ناقص در بازار مسکن به‌وفور وجود دارد، عرضه خانه‌های نوساز در بازار کاهش یافته و همین مسئله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را تشدید کرده است.

گذشته از رشد شدید قیمت‌ها طی چهار سال گذشته که علت اصلی رکود معاملات محسوب می‌شود، دلیل دیگر افت قراردادهای خریدوفروش در تهران به عقب‌نشینی فروشندگان برمی‌گردد. بنا به گفته واسطه‌های ملکی، هم‌اکنون تعداد خریداران برای واحدهای ارزنده بیش از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می‌شود؛ بدین‌صورت که عرضه واحدهای قدیمی به‌مراتب بیش از تقاضا است.

از حدود یک ماه قبل بر تعداد کسانی که از طریق وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق تسهیلات بانک مسکن قصد خرید خانه دارند افزوده شده است. از روز ۲۳ آذرماه، بانک مسکن هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را ۵۰ درصد کاهش داد. همین مسئله جذابیت دریافت این نوع تسهیلات را بالا برد و قیمت اوراق تسه از متوسط ۱۰۷ هزار تومان در روز ۲۲ آذرماه با نوسانات افزایشی هم‌اکنون به حدود ۱۱۵ هزار تومان رسیده است.

اغلب کسانی که قدرت خریدشان با وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق افزایش یافته، متقاضیانی هستند که قصد تبدیل به احسن واحدهای خود را دارند؛ چراکه با ۴۸۰ میلیون تومان تقریبا در هیچ جای تهران نمی‌توان آپارتمان خریداری کرد. متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در منطقه ۱۸ به‌عنوان ارزان‌ترین منطقه تهران ۵۹۰ میلیون تومان است.

 

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان

طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.


ثبت نظر

ارسال