اقساط ۲.۵ میلیون تومانی وام نهضت ملی مسکن برای کم‌درآمدها

پنجره‌ایرانیان؛ معاون مسکن و ساختمان از تامین ۵۰ تا ۵۵ درصد هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق تسهیلات خبر داد.
  • سه شنبه 21 دی 1400 ساعت 10:54

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره نهضت ملی مسکن گفت: با برنامه‌ریزی انجام‌شده در دولت جدید تأمین زمین، ارائه تسهیلاتی مانند تخفیف در مالیات ساختمان، انشعابات و مصالح ساختمانی توسط دولت انجام‌ می‌شود و ساخت مسکن توسط اشخاص صورت می‌گیرد.

وی افزود: در این حوزه، وظیفه دولت تأمین تسهیلاتی است که توسط نظام بانکی انجام می‌شود و طرف دیگر آورده خود اشخاص است که بایستی فاصله قیمت تمام‌شده تا میزان تسهیلات را در چند مرحله تکمیل کنند. در رابطه با تأمین نهضت ملی مسکن، سقف تسهیلات نسبت به سال‌های گذشته چند برابر افزایش داشته است، به‌نحوی‌که بیش از ۵۰ تا ۵۵ درصد قیمت تمام‌شده یک‌ واحد مسکونی از طریق تسهیلات تأمین می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این‌که تسهیلات پیش‌بینی شده امسال حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که نظام‌ بانکی در بخش‌های مختلف این منابع مالی را پرداخت خواهند کرد، اضافه کرد: تمام بانک‌ها حدود ۲۰ درصد قیمت مسکن را تسهیلات می‌دهند، با هماهنگی‌های انجام‌شده سهمیه همه بانک‌ها مشخص شده و در حال حاضر مرحله ثبت‌نام و معرفی متقاضیان را آغاز کردیم.

محمودزاده درباره اقساط خرید این واحدهای مسکونی گفت: بازپرداخت تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می‌شود و در قانون جهش تولید، صندوق ملی مسکن پیش‌بینی شده است که بر اساس دهک‌های جامعه مابه‌التفاوت بین ۱۸ درصد را محاسبه و توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: صندوق ملی مسکن، مبلغ قابل‌توجهی را برای دهک‌های‌ اول تا ششم جامعه طراحی کرده است که بر اساس آن اقساط پایین‌ترین دهک از مبلغ ۲.۵ میلیون آغاز و هرچقدر مبلغ تسهیلات بالاتر باشد، اقساط نیز افزایش می‌یابد.


ثبت نظر

ارسال