افتتاح ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی در بافت‌های ناکارآمد

پنجره‌ایرانیان؛ هم‌زمان با مراسم افتتاح ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی در کشور، بهره‌برداری از ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد از پروژه‌های شرکت بازآفرینی شهری نیز با حضور رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی انجام شد.
  • سه شنبه 22 تیر 1400 ساعت 11:4

به گزارش ایسنا، مهدی عبوری ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی با حضور در محل افتتاح پروژه محله تختی تهران اظهار کرد: از مجموع ۲۸ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن که امروز افتتاح شد، بیش از ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی مربوط به ۲ هزار و ۷۵۷ پروژه شرکت بازآفرینی شهری ایران در ۳۱ استان و ۱۷۹ شهر کشور است.

وی افزود: از مجموع ۲ هزار و ۷۵۷ پروژه ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی تولیدشده و افزایش ۴.۲ برابری تولید مسکن را در بافت‌های فرسوده شاهد بوده‌ایم.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این‌که تکلیف شرکت بازآفرینی شهری ایران برای نوسازی و تولید ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ذیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن تکلیف شامل دو قسمت است، تصریح کرد: این تکالیف عبارت‌اند از تولید ۴۵ هزار واحد مسکونی در اراضی تحت مالکیت شرکت و نیز حمایت از نوسازی مردمی به میزان ۱۰۰ هزار واحد. شرکت بازآفرینی شهری ایران تمام اراضی خود را برای اجرای این طرح به میدان آورده و تاکنون حدود ۴۰ هزار واحد تعریف پروژه شده است.

او با اشاره به این‌که تخصیص اعتبار به شرکت بازآفرینی شهری ایران در بخش حمایت از نوسازی مردمی تاکنون ۴۰ هزار واحد بوده است، عنوان کرد: این شرکت کل سهمیه اختصاص‌یافته را به بانک جهت دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت معرفی کرده است.

به گفته عبوری از واحدهای معرفی‌شده به بانک ۶ هزار و ۷۸۲ واحد در آبان‌ماه ۱۳۹۹ توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد که بیشترین سهم در واحدهای افتتاح‌شده در این مراسم بود.

 

وام نوسازی ۲.۵ برابر شده است

رئیس هیئت‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تسهیلات تخصیص‌یافته برای نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد: با مصوبه هیئت‌وزیران در اردیبهشت سال جاری سقف تسهیلات در تهران و کلان‌شهرها ۲.۵ برابر افزایش یافت و اکنون به توسعه‌گرانی که از فناوری‌های نوین استفاده کنند، ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد، هم‌زمان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض پروانه ساختمانی از مالیات معاف است و در برخی از شهرها مانند تهران نیز شهرداری‌ها ۵۰ درصد سهم خود را نیز رایگان کرده‌اند و این موضوع ظرف یک سال گذشته در تمام شهرهای کشور در حال گسترش است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه بر این ۵۰ درصد تخفیف به اولین نقل‌وانتقال در بافت‌های فرسوده و ۵۰ درصد تخفیف هزینه‌های طراحی و نظارت و اجرا نیز توسط سازمان نظام‌مهندسی ارائه می‌شود و پکیج مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده فراهم شده است.

عبوری با اشاره به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای کسانی که در طی دوره ساخت نیاز به جابجایی دارند، توضیح داد: با تصویب هیئت‌وزیران در تهران و کلان‌شهرها ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۵ میلیون تومان با سود ۴ درصد و قرض‌الحسنه در اختیار متقاضیان طرح خود مالکی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: ارائه خدمات روبنایی و زیر بنایی در محدوده‌ها و محلات هدف نیز در دستور کار شرکت بازآفرینی ایران در سال‌های اخیر بوده است و هم‌اکنون پروژه‌های بسیاری در همین ارتباط تعریف‌شده است که در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شاهد افتتاح بسیاری از این پروژه‌ها بودیم.

 

پروژه ۳.۵ میلیون مترمربعی مسکن ملی در بافت فرسوده بندرعباس

عبوری با بیان این‌که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تولید و عرضه مسکن کشور در زمینی به مساحت ۳.۵ میلیون مترمربع توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بندرعباس در دست ساخت است، در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: متاسفانه در مرادآباد چابهار زاغه‌نشینی داریم و برای اولین بار بعد از انقلاب در دولت کنونی هزار واحد مسکونی به شکل رایگان در حال ساخت است و تا پایان تابستان جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در محله منبع آب اهواز ۸۱۱ واحد فرسوده در دست تخریب و نوسازی است، در محله سپیدار اهواز نیز پروژه هزار و ۶۸۰ واحد مسکونی در دست احداث است و بعد از اتمام جابه‌جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی انجام می‌گیرد.

وی مشهد را یکی دیگر از استان‌هایی برشمرد که میزان سکونتگاه‌های غیررسمی در آن بسیار زیاد است و عنوان کرد: در مشهد یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند و برای رفع این معضل در اسفند سال گذشته و در آخرین مصوبه هیئت‌وزیران ۱۳۸ پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان در مشهد تعریف شد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در خصوص پروژه خیابان تختی در منطقه ۱۲ تهران که امروز افتتاح شد، توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: در این پروژه که از سال ۱۳۹۸ کلید خورد، ۵۰ پلاک ریزدانه به متراژ ۲ هزار و ۷۳۷ مترمربع، تجمیع و تبدیل به ۱۳۷ واحد مسکونی شده است که اقدام مشترک بین توسعه‌گر، شهرداری تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران بود.

بنابراین گزارش، امروز ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰ مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی شامل افتتاح ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن ملی و مسکن مهر، افتتاح ۶۱ پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۶۲ پروژه روبنایی و زیربنایی با حضور ویدئوکنفرانسی حسن روحانی ـ رئیس‌جمهور ـ برگزار شد.


ثبت نظر

ارسال