کسادی بازار مسکن در ایام محرم

پنجره‌ایرانیان؛ خریدوفروش مسکن در شهر تهران طی نیمه اول مردادماه هم‌زمان با ایام محرم تقریبا نصف شده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ‌های پیشنهادی نه‌تنها کاهش نیافته بلکه با مقدار اندکی تغییر مواجه شده است.
  • چهارشنبه 19 مرداد 1401 ساعت 9:43

به گزارش ایسنا، بازار مسکن شهر تهران به‌رسم سال‌های گذشته در ایام محرم با رکود مواجه شده و این مسئله به کسادی معاملات در نیمه اول مردادماه ۱۴۰۱ منجر شده است. مشاوران املاک می‌گویند که از ابتدای ماه محرم‌الحرام، مراجعه برای خرید مسکن به‌طور محسوسی کاهش یافته اما بازار رهن و اجاره با افت چندانی مواجه نشده است.

بررسی‌های میدانی از کاهش شدید تقاضا برای خرید مسکن در ۱۵ روز ابتدای مردادماه حکایت دارد. اگرچه عقب‌نشینی طرف تقاضا منجر به افت نرخ‌های پیشنهادی نشده و قیمت اسمی ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مطابق داده‌های سامانه کیلید از آگهی‌های مسکن شهر تهران، در ۱۵ روز ابتدای مردادماه تقاضا برای خرید مسکن در مقایسه با ۱۵ روز انتهای تیرماه ۶۶ درصد کاهش یافته است. میانگین قیمت پیشنهادی هر مترمربع اما افزایش ۳ درصدی را نشان می‌دهد. بر اساس شاخص این سامانه هم‌اکنون قیمت متوسط هر مترمربع مسکن در شهر تهران بر اساس وزن دهی به مناطق با توجه به تعداد معاملات قطعی به ۴۴.۵ میلیون تومان در هر مترمربع رسیده که از رشد ۳ درصدی در مقایسه با نیمه دوم تیرماه حکایت دارد.

تغییرات تعداد آگهی‌ها در بازه زمانی مذکور نیز کاهش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. درواقع عقب‌نشینی طرف تقاضا از بازار در ایام محرم منجر به کاهش محسوس تمایل برای فروش نشده اما به نظر می‌رسد منطق تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار چندان حکم‌فرما نیست و انتظارات تورمی در بازار وجود دارد که خود را به شکل افزایش قیمت‌های اسمی نشان می‌دهد.

مشاوران املاک معتقدند تغییرات قیمت مصالح ساختمانی، تورم عمومی و ریسک‌های غیراقتصادی همچنان بر بازار مسکن سایه افکنده و جلوی کاهش قیمت‌ها را گرفته است.

بازار رهن و اجاره نیز در پی تغییرات قیمت مسکن حرکت می‌کند؛ به‌طوری‌که آمارهای غیررسمی از افزایش ۵.۳ درصدی نرخ‌های پیشنهادی رهن و اجاره در شهر تهران نسبت به نیمه دوم تیرماه حکایت دارد. میزان بازدید از آگهی‌های رهن و اجاره نیز ۱۷ درصد افزایش یافته است.

 

کاهش ۲۶ درصدی معاملات مسکن در تیرماه

یک روز پس‌ازآنکه مرکز آمار ایران در روز ۸ مردادماه گزارش داد متوسط قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده، بانک مرکزی به‌رسم هرماهه گزارش خود را منتشر و متوسط قیمت شهر تهران را ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام‌ کرد. در این خصوص سازمان برنامه‌وبودجه با انتشار گزارشی علت این اختلاف را تفاوت در شیوه میانگین‌گیری دانست و اعلام کرد مرکز آمار به ارائه میانگین قیمت حسابی، موزون و شاخص قیمت می‌پردازد؛ درحالی‌که بانک مرکزی تنها میانگین حسابی را در نظر گرفته و به نحوه محاسبه مهم میانگین موزون توجه نداشته است. در خصوص تعداد معاملات نیز طبق گزارش بانک مرکزی حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ فقره خریدوفروش مسکن در تیرماه ۱۴۰۱ انجام‌شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۵.۸ درصد کاهش و ۱۰۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.


ثبت نظر

ارسال