نیکزاد: قفل مشکل مسکن با کلید زمین و تسهیلات بازخواهد شد

پنجره‌ایرانیان؛ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، در همایش الزامات و سازوکارهای فنی، اجتماعی و اقتصادی تحقق نهضت ملی مسکن، گفت: قفل مشکل مسکن با کلید زمین و تسهیلات بازخواهد شد.
  • چهارشنبه 15 تیر 1401 ساعت 10:27

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، علی نیکزاد در همایش الزامات و سازوکارهای فنی، اجتماعی و اقتصادی تحقق نهضت ملی مسکن که در این مرکز برگزار شد، گفت: نهاد خانواده در دین مبین اسلام نهاد مقدسی است که باید حفظ و تقویت شود که تهیه مسکن مناسب یکی از الزامات حفظ این نهاد مقدس است.

وی افزود: متاسفانه در زمینه تامین مسکن مناسب خانوارها کم‌کاری‌های زیادی صورت گرفته و امروز خانواده‌ها از بابت مسکن دچار مشکل هستند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصول متعدد قانون اساسی بیان کرد: قانون اساسی به‌عنوان میثاق ملی و سند راهبردی کشور در عرصه‌های گوناگون تهیه مسکن مناسب با اولویت اقشار محروم را از وظایف خدشه‌ناپذیر دولت دانسته است و باید به مر قانون اساسی در این زمینه عمل شود.

نیکزاد با اشاره به تصویب قانونی در مجلس دهم و همچنین قانون جهش تولید مسکن در مجلس یازدهم، بیان کرد: تمام ابعاد این دو قانون باید اجرایی شود. در قانون جهش تولید دو شورا در سطح ملی و استانی تعریف شده است که می‌تواند گره‌ها را باز کند و این دو شورا باید محکم وارده شده و اقدام‌های عملیاتی و موثر انجام دهد.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مسکن یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در تولید ناخالص ملی است و موانع موجود در حوزه مسکن با اراده محکم و برنامه‌ریزی صحیح قابل‌رفع است. اگر بتوانیم نهضت ملی مسکن را باقدرت و سرعت اجرا کنیم صنایع مختلفی فعال خواهد شد و این امر به اشتغال جوانان کشور هم کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت زمین در قیمت تمام‌شده مسکن در کشور، گفت: ایران به دلیل وسعت گسترده خود مشکلی در حوزه زمین ندارد و مسئولان با برنامه‌ریزی و اقدامات عملیاتی سیاست زمین صفر را در حوزه مسکن اجرا کنند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی سپس به مسکن روستایی پرداخت و گفت: متاسفانه شاهد هستیم که در مقابل تسهیلات ساخت مسکن روستایی برخی دستگاه‌ها مقاومت می‌کنند که این امر پذیرفته نیست و باید حمایت کامل از روستاییان صورت گیرد.

نیکزاد تصریح کرد: تخفیف در هزینه‌های صدور پروانه ساخت باید در دستور کار دولت و شهرداری‌ها قرار گیرد. درواقع در کنار مسئله مجوزها من معتقد هستم که زمین و تسهیلات شاه‌بیت راه افتادن قطار پرسرعت نهضت ملی مسکن است.


ثبت نظر

ارسال