تعاونی‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازند

پنجره‌ایرانیان؛ در راستای اجرای پروژه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور، هدف‌گذاری ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در چهار سال آینده به تعاونی‌ها سپرده شده است.
  • چهارشنبه 4 خرداد 1401 ساعت 11:34

به گزارش ایسنا، با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، طرح دولت سیزدهم درباره ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، از پشتوانه قوی قانونی برخوردار شد. دولت در این راستا بخش تعاون را مکلف کرده که از ۴ میلیون واحد مسکونی، ۴۰۰ هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

بر اساس آمارها نزدیک به ۱۰ هزار تعاونی مسکن در کشور وجود دارد که بیش از ۹۰۰۰ تعاونی دارای کارنامه و سابقه درخشان و حدود ۵۰۰ تعاونی دچار مشکل و عارضه هستند.

موضوع آسیب‌شناسی مشکلات بخش تعاون به‌ویژه تعاونی‌های مشکل‌دار از دیرباز مطرح بوده و تلاش شده با تشکیل اتاق‌های فکر تعاون، کارگروه‌های پایش تعاون و کمیته‌های شناسایی نقاط ضعف و قوت واحدهای تعاونی، تعاونی‌های دارای مشکل شناسایی شده و مشکلات آن‌ها مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گیرد.

مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ساخت دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در دوران مسکن مهر خبر داده و می‌گوید: از این میزان حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد، خود مالکی و شخصی و یک میلیون و ۹۰ هزار واحد، جمعی و تعاونی ساز بودند که از این تعداد نیز ۸۴۰ هزار واحد به تعاونی‌ها اختصاص داشته و تنها ۳۹ هزار واحد ناموفق بوده است.

وی می‌گوید: در برنامه ساخت مسکن، دولت بخش تعاون را مکلف کرده که از مجموع ۴ میلیون واحد مسکونی ۴۰۰ هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

آن‌طور که مسکنی گفته، با معاونت شهرسازی شهر تهران مذاکراتی برای انجام این کار به‌صورت اجرای پایلوت در مناطق و بافت‌های فرسوده با محوریت منطقه ری انجم شده که در حال نهایی شدن و تبدیل به تفاهم‌نامه است.

کارشناسان از بخش تعاون به‌عنوان راهکاری موثر در جهت کاهش معضل مسکن یاد می‌کنند که می‌تواند به تقاضای مسکن در کشور پاسخ دهد.

در حال حاضر سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد پیش‌بینی می‌شود درصورتی‌که این بخش از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی برای ساخت و تامین مسکن برخوردار است.

برابر آمارها بیش از ۸۴۲ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن مهر تحویل شده است.


ثبت نظر

ارسال