اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن به افراد محروم

پنجره‌ایرانیان؛ نمایندگان مجلس تصویب کردند که ۵۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ساخت مسکن در اختیار صندوق ملی مسکن برای پرداخت وام به افراد محروم قرار گیرد.
  • سه شنبه 17 اسفند 1400 ساعت 10:50

به گزارش ایسنا در جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه) جزءهای ۱ تا ۴ بند الحاقی ۴ تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۱ در بخش هزینه‌ای به شرح زیر تصویب شد.

بند الحاقی ۴- هدایت اعتبار (تسهیلات اعطایی با سود مصوب شورای پول و اعتبار)

۱- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با هماهنگی وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های توسعه‌ای از محل ترکیب منابع بانکی با منابع قرض‌الحسنه، تسهیلات مبتنی بر قرارداد ازجمله کشاورزی قراردادی با سود دوازده درصد (۱۲%) تعیین و سهم هر بانک را تا سقف یک‌میلیون میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین کند.

آیین‌نامه اجرائی این بند توسط بانک مرکزی تا پایان اردیبهشت‌ماه تهیه و به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد اجرای این بند را هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

۲- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است آیین‌نامه اجرایی این بند را حداکثر تا اول اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ به بانک‌های عامل ابلاغ کند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است در صورت اجرا نکردن تکالیف این بند توسط بانک‌های عامل؛ نسبت به افزایش سپرده قانونی آن‌ها اقدام نماید.

۳- تسهیلات پرداختی ماده (۴) قانون جهش تولید و تأمین مسکن در سال ۱۴۰۱ به چهار میلیون میلیارد (۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال افزایش می‌یابد.

سهمیه هر بانک توسط بانک مرکزی در فروردین‌ماه تعیین می‌شود. مجموع دوران مشارکت ساخت و فروش اقساطی تسهیلات ساخت مسکن بیست سال است و پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به متقاضی واجد شرایط منتقل می‌شود. این تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به افراد واجد شرایط معرفی‌شده و توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت می‌شود. بانک مرکزی موظف است گزارش عملکرد این بند را به‌صورت برخط (آنلاین) در اختیار عموم مردم قرار دهد.

بانک مرکزی مکلف است گزارش اجرای این بند را به‌صورت ماهانه به تفکیک بانک‌ها و شهرها به کمیسیون‌های عمران و برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه نماید.

دولت مجاز است در راستای حمایت از اقشار کمتر برخوردار و همچنین حمایت از روستاییان در راستای تکمیل نهضت مقاوم‌سازی روستاها، نسبت به کاهش سود تسهیلات فوق‌الذکر از طریق سیاست‌های حمایتی و تلفیق منابع بانک‌ها با منابع صندوق ملی مسکن اقدام نماید.

مبلغ پانصد هزار میلیارد (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ساخت مسکن موضوع این بند در اختیار صندوق ملی مسکن برای پرداخت وام به افراد محروم قرار می‌گیرد.

۴- با هدف توسعه استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی نوساز در راستای توسعه سطح زیر کشت دیم‌زارها، بانک‌های کشاورزی، ملی و توسعه تعاون موظف‌اند به نسبت مساوی مبلغ صد هزار میلیارد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات مربوطه از تولیدکنندگان داخلی که به تأیید وزارت جهاد کشاورزی می‌رسد را با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و دوره بازپرداخت پنج‌ساله، به متقاضیان معرفی‌شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی پرداخت نمایند.

این تسهیلات پس از انعقاد قرارداد خرید بین متقاضیان و تولیدکنندگان ماشین‌آلات صرفاً به تولیدکننده پرداخت می‌گردد و اقساط مربوطه توسط متقاضی به بانک عامل بازپرداخت می‌گردد. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است از طریق صندوق‌های زیرمجموعه تمهیدات لازم جهت تسهیل ضمانت تسهیلات مذکور را برای متقاضیان فراهم نماید.


ثبت نظر

ارسال