۸ میلیون تومان؛ هزینه ساخت یک مترمربع مسکن در تهران

پنجره‌ایرانیان؛ عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان در خصوص قیمت کنونی مصالح و تاثیر آن روی ساخت‌وساز توضیحاتی داد.
  • دوشنبه 22 شهریور 1400 ساعت 11:13

محتشم، عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص هزینه مصالح موردنیاز برای ساخت یک مترمربع ساختمان تصریح کرد: اگر قیمت مصالح را ثابت نگه داریم، میانگین ساخت هر مترمربع ساختمان ازنظر مصالح ساختمانی معمولی در پایتخت تقریباً ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود.

او افزود: این قیمت با احتساب هزینه آسانسور در آپارتمان‌ها است و هزینه ساخت ویلا بدون آسانسور حدود متری ۷ میلیون تومان برآورد می‌شود.

محتشم با اشاره به نوسان قیمت مصالح ازجمله فولاد و سیمان ادامه داد: قیمت سیمان طی ماه گذشته نوسان زیادی داشته است اکنون با توجه به عرضه در بورس کالا قیمت‌ها ثبات بیشتری دارد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان در خصوص دلالی در بازار مصالح ساختمانی توضیح داد: دلالی در این بازار روی موادی همچون سیمان و فولاد که پایه و اساسی هستند و به‌صورت عمده عرضه می‌شوند، امکان دارد. این دو محصول روی ساخت‌وساز تاثیر زیادی دارند چراکه در صورت نبود آن‌ها کار ساخت به تعویق می‌افتد.

 

عرضه و تقاضا عامل تعیین‌کننده قیمت سیمان

در ادامه فرمانی، عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان بیان کرد: امروز قیمت مصوب سیمان کیسه‌ای هر تن درب کارخانه ۴۸۰ هزار تومان و قیمت فله‌ای آن ۳۲۴ هزار تومان تعیین شده است و به‌غیراز یکی دو شرکت، تمامی شرکت‌ها محصول خود را با قیمت مصوب عرضه کرده‌اند.

او افزود: قیمت سیمان تابع عرضه و تقاضا در بازار است و درصورتی‌که عرضه به‌موقع و به میزان کافی در بازار صورت گیرد قیمت‌ها ثبات دارد و متعادل می‌شود.


ثبت نظر

ارسال