تبدیل دی اکسید کربن به انرژی پاک

پنجره ایرانیان: دانشمندان آزمایشگاه ملی علوم فیزیکی چین، نانوموادی از جنس کبالت را برای تبدیل گاز دی‌اکسید‌کربن به سوخت آند توسعه داده‌اند.
  • شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 16:34

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تیم از فرآیندی به نام electroreduction (احیاء الکتروشیمیایی دی‌اکسید ‌کربن) برای حرکت یک جریان الکتریکی کوچک از طریق مواد فوق نازک کبالت استفاده کرد که شکل دی‌اکسید کربن را تغییر داده و انرژی تولید می‌کند.

به عبارت دیگر، یک پالس الکتریکی که از طریق مواد کبالت ارسال شده، باعث می‌شود که اتم هیدروژن خود را به مولکول کربن در دی‌اکسیدکربن متصل کند و همزمان یک الکترون به دی اکسید کربن اضافه می‌ود. در نتیجه، دی اکسید کربن به اجزای تشکیل‌دهنده خود یعنی کربن، هیدروژن و دو مولکول اکسیژن تبدیل می‌شود.

این محصول نیروی بالقوه برای ضبط و ذخیره ‏سازی دی ‌اکسید کربن را فراهم می‌کند، بازدهی انرژی آن دو برابر سوخت متانول بوده و همچنین درصد سمی بودن آن نیز کم است.

با وجود اینکه استفاده از نانو ذرات کبالت نشان‏دهنده دستیابی به موفقیت در این زمینه است و هزینه‌های کمی را نیز در بر دارد، هنوز هم با تبدیل شدن به یک محصول تجاری سال‌ها فاصله دارد.


ثبت نظر

ارسال