نخستین قراردادایرانی و ایتالیایی در صنعت پتروشیمی

پنجره ایرانیان: همزمان با آغاز مذاکرات جدید نفتی ایران و شرکت ایتالیایی "انی"، نخستین قرارداد همکاری میان یک شرکت ایرانی و ایتالیایی در صنعت پتروشیمی امضا شد.
  • چهارشنبه 21 مرداد 1394 ساعت 11:29

به گزارش خبرگزاری مهر، هفته گذشته هیاتی به ریاست «پائولو جنتیلونی» وزیر امور خارجه و فدریکا گوئیدی وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا به تهران سفر کردند و با بیژن زنگنه وزیر نفت و تعدادی از وزیران اقتصادی کابینه دولت تدبیر و امید مذاکراتی انجام دادند.

همزمان با سفر این هیات اقتصادی و سیاسی به تهران، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و کلودیو دسکالزی رئیس انی به ‏عنوان بزرگترین شرکت نفتی ایتالیا، در تهران اعلام کردند که از سرگیری صادرات نفت ایران و مشارکت این شرکت ایتالیایی در طرح توسعه میادین نفتی کشور به‏ ویژه طرح توسعه فاز سوم میدان دارخوین از مهمترین محورهای مذاکرات دو جانبه تهران بوده است.

با وجود این و با اینکه مذاکرات نفتی ایران با شرکت‏ های ایتالیایی همچون شرکت "انی" تاکنون به امضای قرارداد جدید همکاری منجر نشده و انعقاد قراردادهای جدید نفتی با ایتالیایی‌ها مشروط به لغو کامل تحریم ‏ها شده است، یک شرکت معتبر ایتالیایی در صنعت پتروشیمی ایران قرارداد جدید همکاری امضا کرده است.

بر این اساس به استناد گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی هفته گذشته، قرارداد همکاری بخش ساختمان و نصب یک طرح پتروشیمی ESBR در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به ‏صورت مشترک بین یک شرکت ایرانی و ایتالیایی امضا شده است.

گزارش رسمی منتشر شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی حاکی از آن است که پس از امضای قرارداد تامین دانش فنی با شرکت پلیمری اروپا  versalis، شرکت‌های "تکنی مونت" ایتالیا و یک شرکت ایرانی به ‏عنوان پیمانکاران مهندسی اصولی، تفصیلی و تداکارت این طرح پتروشیمیایی انتخاب و قرارداد همکاری با آنها امضا شده است.

شرکت تکنی مونت ایتالیا از جمله شرکت‌های فعال اروپایی در صنایع پتروشیمی و پلیمری ایران قبل از اعمال تحریم‏ ها بود و این شرکت قرارداد مشابه دیگری در برخی از طرح‏ های جدید پتروشیمی ایران منعقد کرده یا در شرف انعقاد آن است.

بر این اساس، اسفند ماه سال گذشته گزارش شده بود که با سفر پیرو برتد فالگرو مدیرعامل شرکت تکنی مونت ایتالیا به تهران، دور جدید مذاکرات شرکت تکنی مونت ایتالیا به‏ عنوان یکی از غول‌های پلیمری و پتروشیمی ایران به منظور ساخت یکی از بزرگترین پارک‏ های پتروشیمی‌ منطقه خاورمیانه در بندر عسلویه آغاز شد.

مهمترین محور این مذاکرات دو جانبه در تهران درباره احداث پارک پتروشیمی ABS و "رابر" در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بود که دو طرف به توافق‏ های اولیه در این باره دست یافته ‏اند.

فالگرو مدیرعامل شرکت تکنی مونت ایتالیا در این مذاکرات با اعلام آمادگی برای مشارکت و همکاری با صنایع پتروشیمی ایران، خواستار توسعه همکاری‌های مشترک با شرکت‏ های پتروشیمی ایرانی شده است.

بر اساس این مذاکرات مقرر شده است تا با ایجاد یک کارگروه مشترک مقدمات همکاری ‏های آتی پس از شناسایی موضوعات فنی و فرصت‌های توسعه‌ای جدید در صنعت پتروشیمی ایران فراهم شود.


ثبت نظر

ارسال