مدیرعامل توری کاشان: حمایت از تولیدکنندگان، وظیفه اصلی دولت است

پنجره‌ایرانیان؛ مدیرعامل شرکت صنایع توری کاشان گفت: کنترل نرخ ارز، ایجاد ثبات قیمتی و فراهم‌کردن زیرساخت‌های صادراتی و حذف موانع موجود در این زمینه، مهم‌ترین خواسته‌های تولیدکنندگان فعال در تمام صنایع کشور از دولت جدید است.
  • شنبه 2 مرداد 1400 ساعت 12:8

محمدمهدی فرزانه در گفت‌وگو با فلزات آنلاین، اظهار داشت: مهم‌ترین دلیلی که باعث شده تا ظرفیت تولید بیشتر شرکت‌ها و همچنین شرکت ما کاهش داشته باشد، رکود بازار و نبود متقاضی کافی برای محصولات است.

وی افزود: دلیل به وجود آمدن رکود بازار، افزایش بی‌حدواندازه قیمت‌ها است؛ زمانی که نرخ دلار و همچنین قیمت مواد اولیه، بی‌منطق رشد پیدا می‌کند، هر مشتری نیز تصمیم می‌گیرد برای خرید، دست نگه‌ دارد تا بلکه ثبات نسبی بر قیمت‌ها حاکم شود و بتوانند با قیمت‌های مناسب و منطقی، محصول موردنظر خود را خریداری کنند.

این تولیدکننده سیم و مفتول آلومینیومی در ادامه به در دسترس بودن مواد اولیه اشاره کرد و گفت: در بخش تأمین مواد اولیه موردنیاز، تاکنون مشکلی نداشته‌ایم؛ چراکه با اضافه‌شدن شرکت صنایع آلومینیوم جنوب به جمع عرضه‌کنندگان بزرگ شمش و بیلت آلومینیومی، حجم عرضه آلومینیوم افزایش یافته است. به‌این‌ترتیب، شرکت‌های ایرالکو، المهدی، آلومینای ایران و سالکو با عرضه‌های خود در بورس کالا طی هر هفته، مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی را تأمین کرده و هرکس به میزان بودجه در دسترس خود، قادر به خریداری شمش و بیلت موردنیاز خود برای تولید محصول است.

مدیرعامل شرکت صنایع توری کاشان در خصوص عمده توقعات تولیدکنندگان از دولت سیزدهم، تصریح کرد: همه تولیدکنندگان در تمام صنایع، خواستار ایجاد ثبات قیمتی در بازار هستند. باید توجه داشت که سیم و مفتولی که در این شرکت تولید می‌شود، مختص بازار داخلی است؛ پس بهتر است این تدبیر و سیاست وجود داشته باشد که نرخ ارز، کنترل و نحوه قیمت‌گذاری کالاهای تولیدی در بازار داخلی منطقی شود تا هم تولید به‌صرفه باشد و هم بتوانیم سفارش‌های بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم.

فرزانه در مورد فرآیند تولید سیم آلومینیومی در شرکت صنایع توری کاشان توضیح داد: سیم آلومینیومی به ‌روش ریخته‌گری تولید می‌شود. در این فرآیند، مفتول‌های آلیاژی خاص گروه 5000 ذوب شده و داخل قالب ریخته شده، سپس با استفاده از کشش به سیم تبدیل می‌شوند. مشتریان سیم آلومینیومی نیز کارخانه‌های کابل‌سازی و تولیدکنندگان شیلنگ‌های مسلح هستند. البته بخشی از این محصول نیز برای تولید توری‌های آلومینیومی در همین شرکت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در شرکت صنایع توری کاشان، توری آلومینیومی مورداستفاده در پنجره نیز تولید می‌شود و ظرفیت تولید این محصول سالانه یک‌میلیون مترمربع است. همچنین ظرفیت تولید اسمی سیم و مفتول آلومینیومی در سال 1200 تن ارزیابی می‌شود که درحال‌حاضر، میزان واقعی تولید در حوزه سیم و مفتول به میزان 50 درصد ظرفیت اسمی بوده اما میزان بهره‌برداری از ظرفیت در حوزه تولید توری آلومینیومی، 100 درصد است.

مدیرعامل شرکت صنایع توری کاشان همچنین این نکته را اضافه کرد: عدم صادرات، در سودآوری این شرکت تأثیرگذار نبوده است. به این دلیل که قیمت‌های تعیین‌شده برای محصولات ما برابر با قیمت‌های صادراتی رقبای خارجی است و چون واردات نمونه خارجی این کالا، صرفه و توجیه اقتصادی ندارد، تقاضا برای محصولات این شرکت مطلوب است.

فرزانه در پاسخ به این سوال که برای سال 1400، چه برنامه توسعه‌ای برای شرکت صنایع توری کاشان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: به‌منظور افزایش تولید میزان محصولات، قصد داریم در سال جدید از ظرفیت‌های خالی خود استفاده کنیم و میزان بهره‌برداری از ظرفیت اسمی تولید سیم و مفتول را به 100 درصد برسانیم. رشد تولید، مطمئناً سهم بازار شرکت را نیز افزایش خواهد داد.


ثبت نظر

ارسال