تدوین طرح جامع آلومینیوم سرعت یابد

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: برای پایان دادن به آشفتگی در صنعت آلومینیوم، تدوین طرح جامع این صنعت باید سرعت یابد.
  • شنبه 2 اسفند 1399 ساعت 11:59

به گزارش پنجره‌ایرانیان به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری در نشست با تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران صنعت آلومینیوم ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اگر برنامه‌ریزی مناسبی در همه ابعاد صنعت آلومینیوم نداشته باشیم، دچار گرفتاری‌های بعدی خواهیم شد که کل کشور را درگیر خواهد کرد.

وی افزود: نمونه آن را در صنعت سرب و روی می‌بینیم که باوجود ایجاد بیش از ۴۰۰ هزار تن ظرفیت، تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد آن فعال است. نمونه دیگر، صنعت فولاد است که به سمت بحران سنگ‌آهن پیش می‌رود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در بحث آلومینیوم، نیاز به هماهنگی و همکاری شرکت‌های فعال در این صنعت برای تدوین یک طرح جامع هستیم، تاکید کرد: این طرح با تمرکز بر همه ابعاد زنجیره و نیز بر مبنای شرایط سخت تحریم تدوین شود. در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز، از ظرفیت‌های آن برای توسعه صنعت استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: برای این منظور، کمیته تخصصی و هماهنگ‌کننده میان شرکت‌های فعال در این صنعت، برای بررسی دقیق برنامه‌های تولید، مواد اولیه و بازار صنایع بالادستی و پایین‌دستی تشکیل می‌شود.

جعفری با بیان اینکه این سازمان به‌عنوان هماهنگ‌کننده در تدوین طرح جامع آلومینیوم عمل می‌کند، گفت: هزینه مطالعات این طرح، از سوی ایمیدرو تامین می‌شود و محور تدوین این طرح نیز شرکت‌های فعال در این صنعت خواهند بود. این طرح به‌گونه‌ای تدوین می‌شود که همه فعالان این صنعت، از منافع حاصل از آن منتفع شوند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه در تامین مواد اولیه، در درجه نخست به دنبال استفاده از ظرفیت معادن داخلی هستیم، گفت: در اکتشافات پیش‌رو، موضوع افزایش ذخایر بوکسیت موردتوجه است. همچنین روی موضوع آلونیت در حال برنامه‌ریزی هستیم. برای فعال کردن طرح معدن گینه، با توجه به اینکه ایمیدرو نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند، اولویت ما سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های تولیدکننده شمش آلومینیوم است.

در این نشست، محمد آقاجانلو معاون طرح‌های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو، سعید پیرمرادی مدیر صنایع معدنی ایمیدرو، حمید مهتدی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی، احمد مجیدی مدیرعامل شرکت ایرالکو، محمدرضا موثقی نیا مشاور مدیرعامل مپنا، محرابیان قائم‌مقام مدیرعامل شرکت سالکو، رضا گلگون نماینده شرکت سرمایه‌گذاری الغدیر به تبادل‌نظر پرداختند.


ثبت نظر

ارسال