نالکو در صدد توسعه حجم تولید آلومینا

پنجره‌ایرانیان؛ شرکت ملی آلومینیوم هند یکی از شرکت‌های برتر معدنی و متالورژیکی این کشور است که قصد دارد با سرمایه‌گذاری در مواد اولیه، بقای عملیات واحدهای ذوب آلومینیوم و پالایش آلومینای خود را تضمین کند.
  • یکشنبه 17 آذر 1398 ساعت 16:23

به گزارش فلزات آنلاین به نقل از AlCircle، شرکت نالکو قصد دارد عملیات معدن‌کاری را در دومین قرارداد اجاره معدن بوکسیت در Pottangi در سال 2023 آغاز کند؛ به‌این‌ترتیب، مواد اولیه برای واحد پالایش آلومینای Damanjodi که در حال حاضر در دست توسعه است، با سهولت بیشتری تامین خواهد شد. اندازه ذخایر Pottangi و معادن Panchpatmalli روی‌هم‌رفته 160 میلیون تن است که انتظار می‌رود به مدت 25 تا 30 سال بوکسیت فراوانی بتواند برای عملیات پالایشگاه تامین کند.

علاوه بر بوکسیت، نالکو قصد دارد معدن‌کاری زغال‌سنگ را از معدن Utkal-D در سال 2020 آغاز کند که باعث کاهش 25 درصدی هزینه‌های تولید آلومینیوم خواهد شد. لازم به ذکر است که این معدن زغال‌سنگ، به‌صورت انحصاری و محدود در اختیار نالکو قرار دارد؛ مواد استخراج‌شده از این معدن فقط برای مصرف نالکو است و این شرکت حق تولید مازاد و فروش این مواد را ندارد.

معدن Pottangi با ظرفیت سالانه سه میلیون تن، مواد اولیه فاز پنجم توسعه پالایشگاه آلومینای نالکو را تامین خواهد کرد. شرکت نالکو برای راه‌اندازی این فاز با ظرفیت یک‌میلیون تن در پالایشگاه Damanjodi در جنوب چین به میزان 56 میلیارد روپیه سرمایه‌گذاری کرده است. مراحل اولیه کار مانند تعیین عیار و آزمایش خاک آغاز شده است. نالکو در حال حاضر از این پالایشگاه بیش از ظرفیت نرمال سالانه 2.1 میلیون تن بهره‌برداری می‌کند.

در نیمه دوم سال مالی 2020 (از سپتامبر 2019 تا مارس 2020)، نالکو زیان 280 میلیون روپیه را برآورد کرد و دلیل آن را هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده 230 میلیون روپیه توافق برق با شرکت فولادی SAIL و همچنین یک میلیارد و 450 میلیون روپیه هزینه خرید سوخت و برق اعلام کرد. بااین‌وجود، نالکو در نیمه نخست سال مالی 2020 (از مارس 2019 تا سپتامبر 2019)، سود 17.32 میلیارد روپیه ثبت کرد، درحالی‌که رقبای آن شاهد کاهش سود بودند. دلیل اصلی این موضوع، استراتژی فروش تمام آلومینای مازاد در بازارهای صادراتی بود.

در 3 ماهه پایانی سال مالی 2020 (از ژانویه تا مارس 2020) انتظار می‌رود که قیمت آلومینیوم و همچنین آلومینا افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت آلومینیوم بین یک هزار و 800 تا یک هزار و 850 دلار بر تن باشد و قیمت آلومینا نیز در بازه 300 تا 350 دلار بر تن پیش‌بینی‌ شده است.


ثبت نظر

ارسال