لزوم تغییر فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم

پنجره‌ایرانیان؛ صنایع پایین‌دست آلومینیوم که سال گذشته از نبود شمش در رنج بودند، این روزها به دلیل عرضه‌های منظم شمش آلومینیوم در بورس کالا، از نبود مواد اولیه گلایه‌مند نیستند.
  • سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 10:45

 از سوی دیگر با در پیش گرفتن سیاست‌های بانک مرکزی در بازار و نزدیک شدن نرخ ارز آزاد و نیمایی به یکدیگر که سبب حذف رانت‌خواری در بازار شده، تقاضای این بازار نیز مسیر واقعی پیدا کرده است؛ اما تولیدکنندگان در این صنعت از رکود تورمی گلایه دارند و نبود تقاضا را سبب کاهش گردش مالی خود می‌دانند. ازاین‌رو معتقدند، فرمول قیمت‌گذاری داخلی آلومینیوم که سال گذشته با توجه به نوسان نرخ ارز و تفاوت نرخ ارز آزاد و دولتی تعریف شده بود، هم‌اکنون نیاز به تغییر دارد و باید سمت‌وسوی جهانی پیدا کند.

به گزارش صمت، درباره وضعیت این روزهای بازار آلومینیوم، ابوالفضل رضایی، دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران اظهار کرد: در حوزه آلومینیوم با توجه به رکود تورمی که در کشور به‌وجود آمده، سطح تقاضا کاهش پیدا کرده و سبب شده این بازار در رکود نسبی به‌سر ببرد.

رضایی در ادامه با اشاره به نوسان نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار در سال گذشته خاطرنشان کرد: سال گذشته با توجه به نوسان نرخ ارز و تفاوت نرخ ارز آزاد با نیمایی، تقاضای کاذب اما قابل‌توجهی در بازار وجود داشت و صادرات نیز به‌نوبه خود رونق داشت؛ اما هم‌اکنون با فروکش کردن نرخ ارز و تفاوت نرخ ارز نیمایی با آزاد، رانت‌ها از بین رفته و همین موضوع سبب شده صادرات نیز کاهش پیدا کند. با کاهش جهش‌های نرخ ارز، رونق بازار داخلی نیز از تب‌وتاب گذشته افتاده است.

وی با اشاره به واقعی بودن بازار عنوان کرد: هم‌اکنون تقاضای بازار یک تقاضای واقعی است که تا پیش‌ازاین به دلیل نوسان نرخ ارز، کاذب بود.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون نرخ آلومینیوم در بازار چگونه است، عنوان کرد: هم‌اکنون نرخ آلومینیوم در بازار متناسب با بازار جهانی و واقعی است، البته نوسان در سطح پایینی است.

رضایی در ادامه با اشاره به سیاست‌های مالی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به اختلاف نرخ ارز آزاد با نیمایی، نرخ آلومینیوم به‌گونه‌ای تعریف شده بود که قیمت‌های داخلی پوشش داده می‌شد؛ اما با توجه به سیاست‌هایی که بانک مرکزی در پیش گرفته و همچنین نزدیک شدن نرخ ارز آزاد و دولتی، تقاضای ما از وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که قیمت‌های آلومینیوم تا حدودی تعدیل شود و فرمول قیمت‌گذاری را تغییر دهند و آن را متناسب با نرخ شمش‌های آلومینیوم جهانی و صادراتی تعیین کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر دولت باید با قوانین ساده به بازار صادراتی رونق دوباره ببخشد. البته درحال‌حاضر نرخ مواد اولیه در کشور همچنان بالا بوده و این موضوع بخشی از موارد صادراتی را تحت‌شعاع خود قرار داده است.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در پاسخ به این پرسش که با مشکل مواد اولیه روبه‌رو نیستید، عنوان کرد: تا پیش‌ازاین با مشکل مواد اولیه روبه‌رو بودیم اما هم‌اکنون در تامین مواد اولیه مشکل خاصی نداریم. ایرالکو به‌صورت منظم در بورس کالا شمش آلومینیوم عرضه می‌کند، ازاین‌رو تقاضا نیز واقعی شده‌ است.

رضایی در پایان تاکید کرد: با توجه به رکود بازار، تقاضای آن‌چنانی وجود ندارد اما در کل بازار در شفافیت کامل به‌سر می‌برد و امیدواریم این روال ادامه‌ داشته باشد تا بازار با افزایش تقاضا و رونق همراه شود.

 

 


ثبت نظر

ارسال