پیش‌بینی تحلیل گران از قیمت پلیمرها در سال 2020

پنجره‌ایرانیان؛ پیش‌بینی بازیگران اصلی بازار پتروشیمی کاهش قیمت محصولات پلیمری در هفته‌های آتی است.
  • دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 10:59

به گزارش پتروتحلیل، بازیگران بازار چین احتمال می‌دهند قیمت پلیمرها در هفته‌های آتی به‌طور میانگین حدود 50 دلار کاهش یابد.

به گفته این گروه ذخیره بالای سابیک عربستانی و مذاکرات آغاز شده از سوی آنها نشان از احتمال عرضه محصولات پلیمری با افت قیمت‌ها در بازار دارد.

این در حالی است که افزایش تولید در چین؛ راه‌اندازی پروژه‌هایی که ظرفیت‌های بالایی دارند در پایان سال 2019 و شروع 2020، همچنین افزایش تولید محصولات پلیمری آمریکا و ذخایر بالای انبارهای چین از دلایلی است که نگرانی از کاهش بیشتر قیمت‌های پلیمری را بیش‌ازپیش نمایان کرده است.

ازاین‌رو کارشناسان و تحلیل گران بازار پتروشیمی احتمال می‌دهند درصورتی‌که شرایط تقاضا روند فعلی را طی کند و چشم‌انداز مثبتی برای افزایش تقاضا در بازارهای جهانی وجود نداشته باشد و جنگ تجاری آمریکا و چین به نقطه صلح نرسد، قیمت محصولات پلیمری در سال 2020 وارد کانال 500 دلاری در هر تن شود.

از سوی دیگر آنتی دامپینگ آمریکا نیز در بازار اروپا، آفریقا و ترکیه، همچنین حجم بالای ذخایر انبارهای چین نیز هشداری است برای بازار پتروشیمی‌های ایرانی؛ چراکه با افزایش پلیمرهای آمریکایی در این بازارها حجم صادرات ایران کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که بازار اصلی صادرات محصولات پلیمری ایران همواره چین بوده است و حدودا 40 تا 50 هزارتن محصول پلیمری به‌صورت ماهانه روانه این بازار می‌شود.

بررسی اطلاعات و داده‌ها در بازارهای جهانی و اتفاقات و شاخص‌ها در حوزه‌های اقتصادی در سطح دنیا می‌تواند ما را به رکودهای بزرگ جهانی مانند سال 2008 نزدیک کند و به نظر می‌رسد در اواخر سال 2019 و اوایل سال 2020 اقتصاد دنیا دچار بی‌سابقه‌ترین رکودها شود.

این در حالی است که بازار نفت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی امیدوار نیست و این‌یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت این کالا است و عامل اصلی این ریزش، نگرانی از کاهش تقاضای جهانی نفت در پی کند شدن آهنگ فعالیت‌های اقتصادی در شماری از قدرت‌های عمده مصرف‌کننده نفت به‌ویژه چین است.


ثبت نظر

ارسال