قفل بر بازار پی‌وی‌سی ایران

پنجره‌ایرانیان؛ در حالی بازار پی‌وی‌سی ایران بیش‌ازپیش قفل شده است که جنگ‌های داخلی عراق نیز سبب توقف صادرات به این کشور شده است.
  • سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 10:40

به گزارش پتروتحلیل، بازار پی‌وی‌سی داخلی ایران همچنان با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کند و قیمت‌ها تا محدوده 9 هزار و 200 تومان برای محموله‌های جامبو و 9 هزار و 500 تومان برای محموله‌های پالت تحویل تهران کاهش یافته است.

همچنین انباشت پی‌وی‌سی در انبارها یکی دیگر از چالش‌های شرکت‌های پی‌وی‌سی ساز است که آن‌ها مجبور به کاهش تولید کرده است، منابع خبری می‌گویند: پتروشیمی غدیر با 60 درصد ظرفیت و پتروشیمی اروند هم با 70 درصد ظرفیت خود به تولید پی‌وی‌سی مشغول‌اند.

در همین حال در بازارهای صادراتی هم بازگشت تمامی ارز حاصل از فروش به سامانه نیما یکی دیگر از چالش‌های بازار است.

بااین‌حال در بازارهای صادراتی، پتروشیمی غدیر تندر صادراتی برگزار کرده است که حدود قیمت فروش پی‌وی‌سی صادراتی این مجتمع 800 دلار در هر تن گزارش می‌شود، پتروشیمی اروند هم به‌صورت فرمولی 5 هزارتن پی‌وی‌سی با محدوده قیمتی 830 تا 840 دلار در هر تن تحویل هندوستان فروخته است.

به نظر می‌رسد پی‌وی‌سی سازها برای فروش در بازارهای داخلی هم با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و تلاش می‌کنند تا خریداران را به خرید پی‌وی‌سی ترغیب کنند، تخفیف‌های اروند و لغو سقف خرید پی‌وی‌سی در بورس کالا نشانه‌های آن است.

بااین‌حال به نظر می‌رسد بازار داخلی پی‌وی‌سی و دیگر پلیمرها کشش ندارد و حجم فروش محموله‌ها به‌شدت کاهش یافته است، به‌طوری‌که در برخی از بازارها، فروش به‌صورت یک‌ماهه تا 45 روزه با چک انجام می‌شود.


ثبت نظر

ارسال