به دنبال توسعه فلزات غیرآهنی در کنار آهنی‌ها هستیم

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: تولید فلزات غیرآهنی طی 20 سال گذشته، بیش از 120 درصد افزایش داشته است و ما به دنبال توسعه غیرآهنی‌ها در کنار فلزات آهنی هستیم.
  • سه شنبه 23 دی 1399 ساعت 11:20

به گزارش پنجره‌ایرانیان به نقل از ایمیدرو، وجیه الله جعفری در سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیر آهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار با بیان این مطلب اظهار داشت: طی سال‌های اخیر، بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.

وی ادامه داد: افزایش 50 درصدی ارزش‌افزوده بخش معدن طی 8 سال گذشته، رشد صادرات معدن و صنایع معدنی به ارزش بیش از 8.5 میلیارد دلار در سال، افزایش 23.7 درصدی ارزش سهام شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی در بورس، حاکی از جایگاه و اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به موضوع اکتشاف در بخش فلزات اساسی و مهم به‌عنوان یکی از گام‌های مهم این سازمان، تصریح کرد: اکتشاف در این سازمان طی سال‌های اخیر سرعت گرفت.

وی ادامه داد: از نتایج این اکتشافات، شناسایی 759 محدوده امیدبخش است که هرکدام از این‌ها می‌تواند به معدن تبدیل شود. پتانسیل‌های معدنی زیادی در کشور وجود دارد و اکنون بستر استفاده از ذخایر و توسعه اکتشاف آن‌ها وجود دارد.

وی همچنین اظهار داشت: طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک در سال 97 مطرح و از سال 98 اجرایی شد و هدف آن، تبدیل معادن کوچک به ذخایر بزرگ است.

جعفری با اشاره به اینکه معادن کوچک‌مقیاس از 2 مشکل برخوردارند، گفت: مشکل نخست اینکه با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، در اغلب معادن واگذارشده، اکتشاف انجام نشده است. همچنین، به دلیل ذخایر پایین، امکان فرآوری در این معادن وجود ندارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه می‌توان با واگذاری واحدهای کوچک به بخش خصوصی، بهره‌وری آن‌ها را بالا برد، خاطرنشان کرد: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با واگذاری راهبری برخی واحدهای تابعه، تجربه مطلوبی کسب کرد. به‌طوری‌که تولید در این واحدها بیش از 5 برابر، اشتغال 3 برابر و میزان ذخیره نیز 3 برابر شد.

جعفری با اشاره به افزایشی بودن روند توسعه در زنجیره فلزات غیرآهنی طی چندسال گذشته گفت: رشد تولید طی 8 سال گذشته در بخش کاتد مس 67 درصد، شمش آلومینیوم 37 درصد، شمش طلا 200 درصد و شمش روی 30 درصد شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده توسط بخش خصوصی گفت: ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی از سال 93 تاکنون 2.5 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است که بخشی از آن‌ها در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: بسترسازی برای حضور بخش خصوصی از قبل در ایمیدرو بوده و در تلاش هستیم این روند را گسترش دهیم و شرایط لازم را تسهیل کنیم. به‌عنوان‌مثال، با ایجاد شرکت سهامی عام پروژه، نقدینگی لازم برای اجرای طرح‌های شرکت‌های بزرگ را از طریق بورس انجام دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از دیگر اقدامات برای توسعه بخش معدن با حضور بخش خصوصی، افزایش سرمایه شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی برای حمایت از معادن کوچک مدنظر است.

وی ادامه داد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از ایده‌های جدید برای تدوین راه جدید جهت رسیدن به فعالیت‌های جدید جزو برنامه‌های ایمیدرو است.

وی ادامه داد: این طرح‌های جامع، معیار اجرایی برای صنایع است و کمک می‌کند تا بخش خصوصی به‌عنوان بخش اثرگذار در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به نحو مطلوب فعالیت کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه در ایمیدرو به دنبال توسعه حوزه‌های غیرآهنی در کنار حوزه‌های آهنی هستیم،‌ گفت: حوزه معدن و صنایع معدنی اعم از آهنی و غیر آهنی گسترده است.


ثبت نظر

ارسال