کمیسیون عمران به ساماندهی ساخت و سازها در کشور ورود کرد

پنجره‌ایرانیان؛ کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای پیگیری برنامه ساخت و سازهایی که در دولت قول داده شده است  با مسئولان وزارت راه و شهرسازی وارد مذاکره شد.
  • چهارشنبه 19 اردیبهشت 1403 ساعت 0:9

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی جلسه مشترک اعضای کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی و شورای معاونین این وزارتخانه به منظور ارزیابی عملکرد وزارت راه و شهرسازی و بررسی اقدامات حوزه‌ حمل‌ونقل و مسکن از جمله اتمام پروژه‌های نیمه تمام و ساماندهی بازار مسکن و عرضه خانه و زمین برگزار شد.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در جلسه با اعضای کمیسیون عمران مجلس یازدهم شورای اسلامی که در ساختمان دادمان برگزار شد، گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در حوزه‌های راه و مسکن ارائه کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکلیف ساخت یک میلیون مسکن بر اساس قانون جهش تولید مسکن گفت: تا امروز ۲ میلیون و ۵۴۸ هزار واحد نهضت ملی مسکن در مراحل مختلف ساخت قرار گرفته که در این رقم، آمار صنعت شهرها محاسبه نشده است.

بذرپاش در ادامه آمار تأمین زمین در طرح نهضت ملی مسکن را بیش از ۵۲ هزار هکتار در بخش شهری و شهرک‌ها اعلام کرد و گفت: علاوه بر حجم قابل توجه تامین زمین شهری، تامین زمین‌های روستایی به ۳۵ هزار هکتار رسیده است که این عدد تا تابستان به ۵۰ هزار هکتار می‌رسد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، تامین اراضی طرح نهضت ملی مسکن مجموعاً تا تابستان به بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین می‌رسد، این در حالی است که در کل طرح بزرگ مسکن مهر صرفا ۸ هزار هکتار زمین تامین شد.

بذرپاش در حوزه تکمیل مسکن مهر نیز گفت: در ابتدای دولت بیش از ۲۴۰ هزار واحد از طرح مسکن مهر بر زمین مانده بود که امروز بیش از نیمی از این واحدها به بهره‌برداری رسیده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، بزرگ‌ترین پروژه مولدسازی دولت و کشور در وزارت راه و شهرسازی در عملیات آماده سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن و اتمام مساکن مهر تبلور یافته است.

بذرپاش در ادامه به آمار مهم رشد بخش مسکن و ساختمان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ این رقم منفی ۱۵.۵ درصد و در سال ۹۹ منفی ۱۳ درصد بوده اما در حال حاضر آمارها حاکی از آن است که در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ این رشد به مثبت ۴.۸ رسیده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد شهرهای ساحلی اشاره کرد و درباره اقدامات انجام شده در این حوزه تا کنون توضیح داد: ۲۷ نقطه ساحلی در استان‌ها به تصویب رسیده و عملیات اجرایی دو شهر خلیج فارس در شهر بندر عباس و شهر مکران مرکزی نیز آغاز شده است.


ثبت نظر

ارسال