نقش مهم تامین مالی در احداث ۱۲۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی

پنجره‌ایرانیان؛ یک عضو انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران اعلام کرد: احداث ۱۲۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی نیازمند ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در کشور است که نقش مهم تامین مالی در پیشبرد و اجرایی شدن این پروژه‌ها را نشان می‌دهد.
  • یکشنبه 9 مهر 1402 ساعت 11:42

به گزارش ایسنا، علیرضا افسر در نشستی خبری با بیان اینکه به دنبال مناقصات صورت گرفته قبلی برای احداث ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در چارچوب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، شهریورماه امسال مراسم امضای ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در محل ساتبا برگزار شد، اظهار کرد: ۱۲۲۰ مگاوات آن مربوط به اعضای انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران است.

وی درباره تحقق این قرارداد گفت: مسائل مختلف ازجمله کمبود منابع مالی در کشور، محدودیت‌های بانک‌ها در زمینه اعطای تسهیلات، نیاز به ارائه وثایق سنگین خارج از طرح برای دریافت وام، تاخیرات به وجود آمده در پرداخت‌های وزارت نیرو در پروژه‌های مشابه قبلی، ارزبری پروژه‌ها و مشکلات مربوط به فرآیند تخصیص و تامین ارز، تامین منابع مالی پروژه را با دشواری‌هایی مواجه ساخته است، لذا اجرای این پروژه‌ها علاوه بر روش‌های قبلی مانند استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، نیاز به رویکردها و روش‌های جدیدی دارد.

به گفته وی، صدور ضمانت‌نامه پرداخت برای پروژه‌ها بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران به‌منظور اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران و تامین کنندگان مالی جهت پرداخت به‌موقع تعهدات قراردادی دولت، پذیرش طرح و قرارداد خرید تضمینی به‌عنوان وثایق قابل‌قبول، اختصاص بخشی از منابع ارزی نزد بانک مرکزی برای تامین ارز موردنیاز این پروژه‌ها، صدور ضمانت‌نامه‌های دولتی به‌منظور تامین مالی خارجی و پیش‌فروش سوخت صرفه‌جویی شده پروژه‌ها در قالب اوراق آتی ازجمله مهم‌ترین راه‌کارها برای اجرایی شدن این پروژه‌هاست.

همچنین کمیل محمدی - عضو انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با تاکید بر مشکلات تامین مالی پروژه‌ها گفت: به دلیل کمبود نقدینگی دولت، پرداخت صورت‌وضعیت‌های سرمایه‌گذاران معمولا با تاخیر مواجه می‌شود و لذا باید از مدل‌های تهاتری استفاده شود.

به گفته وی، ازجمله این روش‌ها، تخصیص گاز صرفه‌جویی شده در این پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران با مجوز فروش به صنایع انرژی‌بر است.

محمدی مشکل دیگر از دیدگاه خود را کمبود زیرساخت‌ها و موارد لجستیکی برای اجرای ۴۰۰۰ مگاوات پروژه در کشور دانست و بیان کرد: میزان تولید تجهیزات موردنیاز در این پروژه‌ها و نیز تعداد پیمانکاران و نیروی متخصص برای اجرای این میزان پروژه ظرف دو سال وجود ندارد که نیاز است در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.

وی در ادامه تاکید کرد: تعریف فرمول‌های مالی مناسب و تامین نقدینگی پروژه‌ها از طریق فاینانس و خط اعتباری ایران و چین امری بسیار حیاتی است؛ در غیر این صورت منابع مالی محدود موجود در کشور تکافوی منابع موردنیاز این پروژه‌ها را نمی‌دهد. حتی در صورت تامین منابع ریالی این پروژه‌ها، تخصیص و تامین ارز تبدیل به نقطه بحرانی پروژه‌ها می‌شود.

همچنین بهزاد آسایی - عضو انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با اشاره به مشکل تامین ارز عنوان کرد: پروسه دریافت تخصیص ارز از بانک مرکزی و تامین آن بسیار سخت و پیچیده است. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذار باید هم‌زمان با درخواست تخصیص از بانک مرکزی، پنج درصد از مبلغ مورد درخواست را بلوکه کند.

به گفته وی، پس از دریافت این تخصیص، اگر به هر دلیل سرمایه‌گذار طی یک ماه نتواند ارز خود را در بازار تامین کند، فرآیند تخصیص باید دوباره طی شود و میزان بلوکه نیز از ۵ به ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

آسایی، مشکل دیگر در مسیر این پروژه را زمان‌بر بودن پروسه تحویل زمین به سرمایه‌گذاران اعلام و خاطرنشان کرد: برای دریافت زمین نیاز به اخذ مجوزهای مختلف از دولت است و دریافت این مجوزات برخی مواقع ۴ تا ۵ ماه به طول می‌انجامد که این زمان‌بندی برای پروژه‌ای که قرار است طی ۶ تا ۱۲ ماه وارد مدار شود، به‌هیچ‌عنوان پذیرفته شده نیست.

 


ثبت نظر

ارسال