کمبود آپارتمان کوچک متراژ در پایتخت

پنجره‌ایرانیان؛ در شرایطی که آپارتمان‌های بالای ۱۰۰ متر فقط ۲۵ درصد معاملات مسکن را در تهران به خود اختصاص می‌دهند، بررسی‌ها از رونق نسبی بازار واحدهای کمتر از ۷۰ متر حکایت دارد.
  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402 ساعت 14:25

به گزارش اخبار ساختمان، کمبود آپارتمان کوچک متراژ در بازار مسکن شهر تهران محسوس است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد واحدهای مسکونی عرضه‌شده برای فروش به بازار مسکن شهر تهران را آپارتمان‌های با متراژ بالای ۹۰ مترمربع تشکیل می‌دهد؛ درحالی‌که فقط ۳۳ درصد معاملات در این گروه متراژی انجام می‌شود. سهم آپارتمان‌های بالای ۱۰۰ متر از معاملات نیز ۲۵ درصد است.

از طرف دیگر واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر رتبه اول معاملات را در بین گروه‌های متراژی به خود اختصاص می‌دهند و آپارتمان‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در جایگاه دوم قرار دارند.

نوسانات قیمت مسکن که به کاهش تقاضای خرید متقاضیان منجر شده، طرف تقاضا را به سمت آپارتمان‌های کوچک متراژ و قدیمی سوق داده و این در حالی است که تعداد واحدهای کوچک متراژ چندان زیاد نیست.

از طرف دیگر رکود ساخت‌وساز در دوره‌های گذشته باعث شده تا عرضه آپارتمان به بازار مسکن کاهش پیدا کند. عمده واحدهایی که در حال حاضر تحت عنوان کلیدنخورده به بازار عرضه شده واحدهای بزرگ متراژی است که در نیمه شمالی شهر تهران قرار دارد و بین ۲ تا ۵ سال قبل ساخته شده‌اند.

واسطه‌های ملکی می‌گویند که شانس فروش آپارتمان‌های کوچک متراژ در رکود فعلی بازار به‌مراتب بیش از واحدهای بالای ۱۰۰ مترمربع است. در برخی محله‌های پرتقاضا در مناطق ۲، ۴، ۵ و ۱۰ رکود ایجادشده ناشی از نبود فروشنده است.

به نظر می‌رسد نوسان قیمت مصالح ساختمانی باعث شده تا برخی سازندگان از فروش واحدهایی که با قیمت تمام‌شده سال‌های قبل احداث شده منصرف شوند. سازندگان و مشاوران املاک می‌گویند در حال حاضر حاشیه سود ۳۰ درصد محرکی قوی برای ترغیب انبوه‌سازان به ساخت‌وساز نیست. با توجه به مدت ۱.۵ تا ۲ سال اجرای پروژه‌های مسکونی و در نظر گرفتن مؤلفه‌هایی همچون خواب سرمایه، نرخ سود بانکی، تورم عمومی و رکود معاملات نسبت به بازده سرمایه در بخش ساخت‌وساز تردید وجود دارد.


ثبت نظر

ارسال