تولید ۱۲ درصد انرژی جهان از طریق باد و خورشید در سال ۲۰۲۲

پنجره‌ایرانیان؛ در سال ۲۰۲۲ رکورد تازه‌ای در زمینه تولید انرژی بادی و خورشیدی ثبت شد و این رقم از ۱۰ درصد کل انرژی تولیدی جهان در سال ۲۰۲۱ به ۱۲ درصد افزایش یافت.
  • یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 ساعت 4:36

به گزارش مهر به نقل از سی جی تی ان، گزارش جدید مؤسسه امبر نشان می‌دهد که روند رو به رشد تولید انرژی با استفاده از منابع تجدیدپذیر با هدف مقابله با افزایش انتشار گاز دی‌اکسیدکربن در جو زمین ادامه دارد.

امبر با بررسی داده‌های تولید انرژی در ۷۸ کشور جهان که ۹۳ درصد از تقاضای انرژی جهان به آن‌ها اختصاص دارد، به این نتیجه رسیده است.

این شرکت به این نتیجه رسید که همه منابع انرژی تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای درمجموع ۳۹ درصد از تولید جهانی انرژی در سال گذشته را تشکیل می‌دهند که سهم انرژی خورشیدی ۲۴ درصد و بادی ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

با توجه به بحران جهانی کمبود گاز، برخی کشورها برای تأمین تقاضا در بخش انرژی از نیروگاه‌های قدیمی زغال‌سنگ استفاده می‌کنند و لذا تولید زغال‌سنگ ۱.۱ درصد رشد داشته است، درحالی‌که تولید برق با سوخت گاز ۰.۲ درصد کاهش یافته است زیرا قیمت‌های بالا هزینه استفاده از این نیروگاه‌ها را افزایش داده است.

ازآنجایی‌که بخش برق منبع اصلی انتشار گاز دی‌اکسید کربن است، آژانس بین‌المللی انرژی معتقد است این بخش باید به اولین بخش تبدیل شود که تا سال ۲۰۴۰ انتشار دی‌اکسید کربن از طریق آن به صفر خالص برسد و این بدان معناست که باد و خورشید باید تا سال ۲۰۳۰ حدود ۴۱ درصد از تولید برق جهانی را به خود اختصاص دهند.


ثبت نظر

ارسال