سازندگان محرک اقتصاد هستند، آنان را دریابیم

پنجره‌ایرانیان؛ پنل تخصصی بررسی مسائل سازندگان در چهارمین گردهمایی سازندگان منطقه یک برگزار شد.
  • دوشنبه 10 بهمن 1401 ساعت 11:28

به گزارش صما، ۵ بهمن‌ماه 1401 پنل تخصصی بررسی مسائل سازندگان در چهارمین گردهمایی سازندگان منطقه یک با حضور مهدی عباسی رئیس کمسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، علیرضا جاوید معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران، مهدی صباغ شهردار منطقه یک، پدرام اخوان معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه یک، پژمان جوزی، مدیرعامل شرکت پژمان جوزی و همکاران، مسعود ارونقی، مسئول حقوقی سازندگان، عباس گلوی، مدیرعامل گروه مهندسی تندیس زنبق، سید علی‌رضا بنی‌صدر، مدیرعامل گروه پارسا سازه صدر و علی حسین اسدی، مدیرعامل گروه ساختمانی دیپلمات برگزار شد و سازندگان به بیان مشکلات خود پرداختند و مدیران شهری ضمن قبول انتقادات از شهرداری و مدیریت شهری قول مساعدت برای حل مسائل این عزیزان را دادند.

پژمان جوزی ضمن اشاره به وجوهی که برای انشعابات به‌طور غیرقانونی از سازندگان اخذ می‌شود خواستار رسیدگی شورای شهر به این مسئله شد همچنین از فرایند زمان‌بر اخذ صدور جواز ساختمانی شکایت داشت که عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری قول مطرح کردن این مسائل را با نهادهای دیگر داد و بیان کرد در مورد پروانه ساخت شورای شهر نیز خواستار سرعت بخشی به این مسئله است. همچنین وی به قانون نیلینگ اشاره کرد و خواستار برداشتن این بخش به نفع سازندگان شد.

مسعود ارونقی مسئول حقوقی سازندگان در این ادامه گفت: سازندگان یتیم هستند و مورد اجحاف زیادی قرار می گیرند و وجه مازاد زیادی از آنان اخذ می‌شود و خواستار سیستمی شدن فرایند صدور پروانه برای رفع این نقیصه شد که عباسی نیز در پاسخ گفت بخش معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران حمید صارمی در پی حل کردن این مسئله و راه‌اندازی سامانه‌ای برای صدور پروانه است.

همچنین صباغ اشاره کرد که شهرداری با الگوبرداری از دفاتر ثبت‌اسناد رسمی می‌تواند به دفاتر خدمات الکترونیک اجازه صدور مجوز دهد تا کارها سریع‌تر پیش رود.

نظام‌مهندسی یکی دیگر از چالش‌های سازندگان بود که وجه مازاد و شیوه برخورد نظام‌مهندسی با سازندگان را ناعادلانه می‌دانستند و خواستار برخورد شورای شهر و سایر نهادهای ذی‌ربط با این نظام صنفی شدند که عباسی اشاره کرد رئیس فعلی نظام‌مهندسی کشور فرد سالمی است و تلاش دارد مشکلات را حل کند در غیر این صورت شورا سعی می‌کند برنامه جدیدی برای نظارت بر ساختمان‌سازی ترتیب دهد.

جاوید نیز گفت شهرداری تهران مخارج زیادی دارد و گرفتن عوارض قانونی از سازندگان برای اداره شهر واجب است اما قطعا با بخش غیرقانونی باید برخورد کرد.

عباس گلوی از سازندگان دیگر منطقه یک سخنران دیگر این پنل بود که به نقص اساسی اشاره کرد. وی گفت: در مجتمع‌های بزرگ تنها اجازه برای یک اتاق سرایداری صادر می‌شود درحالی‌که به اتاق تاسیسات یا خدمات نیاز است اما اگر سازنده به‌جز اتاق سرایداری برای تاسیسات هم فضایی در نظر بگیرد دچار مشکل در اخذ پایان کار خواهد شد و از شورای شهر و شهرداری درخواست کرد که به این مسئله نیز توجه کنند و در قوانین خود تجدیدنظر کنند.

در جواب وی مهدی صباغ قول مساعدت در این زمینه را داد و گفت این مسائل در تعامل رودررو با سازندگان مشخص می‌شود و چنین جلساتی به هر دو طرف کمک می‌کند تا با دغدغه‌های هم آشنا شوند و به حل مسائل به نفع مردم بپردازند.

بنی‌صدر سازنده دیگر در ادامه گفت برای قطع نکردن درختانی که در دیواربه‌دیوار ملکی بوده که وی در حال ساخت بوده و خشک‌شده را پرداخت می‌کرده یا به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کرده است و درخواست کرد که در پرونده‌هایی که با عکس‌های هوایی نیز قابل‌بررسی است دقت بیشتری شود و وجه مازادی از سازندگان اخذ نشود.

اسدی آخرین سخنران سازندگان گفت: سازندگان سرمایه‌های این کشور هستند و موتور مولد کار و اقتصاد هستند درخواست ما سرعت بخشیدن به روند اخذ پروانه است. همچنین شهرداری بعد از دریافت وجوه سازندگان را فراموش می‌کند و آنان با مسائل زیادی دست‌به‌گریبان باقی می‌مانند.

وی اشاره کرد شهرداران نواحی اعتمادبه‌نفس لازم را ندارند و نمی‌توانند به‌تنهایی تصمیم بگیرند ازاین‌رو کار سازندگان عقب می‌افتد و شهرداری باید سعی کند به آنان اعتماد لازم را ببخشد.

عباسی در انتهای جلسه تاکید کرد: شهرداری نباید دستش در جیب سازنده باشد و باید خودش درآمدزایی کند. همچنین گفت: سازندگان بخش اصلی تولید در کشور هستند و به‌طور غیرمستقیم با مشاغل زیادی در تعامل‌اند بنابراین برای حل مشکلات آنان به نفع از بین بردن مسائل اقتصادی باید گام برداشت.

 


نظرات

جوادصالح ابادی

درمورد پروفیل ابایان بسیار عالی

جوادصالح ابادی

درمورد پروفیل ابایان بسیار عالی

ثبت نظر

ارسال