رتبه اول برای ایران در شدت مصرف انرژی!

پنجره‌ایرانیان؛ بر اساس اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در رتبه اول شدت مصرف انرژی جهان قرار دارد.
  • سه شنبه 10 آبان 1401 ساعت 14:55

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار منتشرشده، شدت مصرف انرژی در کشور ما تقریباً ۱۵ برابر ژاپن، بیش از دو برابر چین و ۲.۵ برابر متوسط جهانی است. اکنون بیش از ۸۰ درصد حامل‌های مصرف‌شده در ایران سوخت فسیلی هستند و باید در سبد مصرف انرژی از انواع انرژی به‌خصوص انرژی‌های پاک مانند هسته‌ای، خورشیدی و باد استفاده شود اما به‌رغم ظرفیت بالای بسیاری از مناطق کشور، سرعت به‌کارگیری آن بسیار پایین است و حتی در نیروگاه‌های تولید برق نیز به‌اندازه‌ کافی از گاز استفاده نمی‌شود.

در ایران بیش از دو برابر متوسط جهانی برای کالا و خدمات انرژی مصرف شود و روند مصرف سالانه برخلاف روند شدت مصرف در سایر کشورهای دنیا که کاهشی هستند، صعودی است. آن‌طور که مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق اعلام کرده است: مهم‌ترین دلیل افزایش مصرف انرژی در ایران مربوط به پایین بودن نرخ انرژی سوخت است که مجلس در بخش اصلاح یارانه‌های انرژی مصوبات مهمی در بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برای حل این موضوع تصویب کرده است.

به گفته وی امیدواریم با اقدامی که مجلس تحت عنوان معاونت راهبردی پیش گرفته، بتوان روی مدیریت سمت تقاضا و مصرف تمرکز بیشتری داشته باشیم.

سخنگوی صنعت برق در خصوص وضعیت تامین برق در زمستان گفت: مردم همیشه همکاری خوبی با صنعت برق داشته‌اند و تابستان امسال به‌واقع نتیجه همکاری مردم را دیدیم و امیدواریم در زمستان نیز با مصرف درست برق و گاز به این همکاری ادامه دهند تا بتوانیم تامین برق پایدار را داشته باشیم؛ چراکه قطعی برق در زمستان به خاطر وابسته بودن بیشتر وسایل گرمایشی به برق، بسیار دشوارتر است.

با توجه به حساسیت موجود، می‌توان مشکلات تامین انرژی را به چهار بخش تقسیم کرد، عدم توجه به مصرف بهینه انرژی در خانوارها، اماکن دولتی، شرکت‌ها و به‌طورکلی کلیه‌ی بخش‌های جامعه، نبود اهتمام جدی در کلیه‌ی سطوح جامعه جهت جایگزینی استفاده از انرژی‌های پاک بجای انرژی‌های آلوده، فقدان زیرساخت‌های لازم مشکلات در دسترسی و تامین تکنولوژی و تجهیزات موردنیاز که بخش اعظم آن مربوط به تحریم‌هاست.

 تلاش در جهت ساخت منازل مسکونی و همچنین مراکز دولتی و خدمات رسان سبز و مدرن و متناسب با شرایط اقلیمی و رعایت الگوهای مصرف، اتخاذ تدابیری برای استقرار الگوهای مصرف بهینه در کوتاه‌مدت، ارائه آموزش‌های لازم به مردم، انجام اصلاحات ساختاری راهبردی برای کاهش مصرف انرژی‌ و تلاش در جهت تهیه‌ی زیرساخت‌های لازم و تامین تکنولوژی و تجهیزات موردنیاز جهت تولید انرژی پاک ازجمله راهکارهای مدیریت مصرف انرژی است.


ثبت نظر

ارسال