عرضه مسکن ۸۰ درصد نسبت به سال ۹۰ افت کرد

پنجره‌ایرانیان؛ ساخت‌وساز در شهر تهران نسبت به سال گذشته افت ۱۸ درصد و در مقایسه با سال ۱۳۹۰ کاهش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد؛ رکود معاملات، کاهش توان متقاضیان و افت بازده سرمایه از مهم‌ترین عوامل تردید سازندگان در تعریف پروژه‌های جدید ارزیابی می‌شود.
  • چهارشنبه 21 مهر 1400 ساعت 9:52

به گزارش ایسنا، به دلیل رشد تا ۶۰۰ درصدی قیمت طی چهار سال گذشته و کاهش توان متقاضیان مسکن، بازار ساخت‌وساز نیز وارد رکود شده است. در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ فقط ۲۴۹۱ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که از افت ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ حکایت دارد. درواقع به‌طور میانگین در هرماه ۴۹۸ پروانه صادر و ۳۶۸۶ واحد جدید در شهر تهران ساخته‌شده است.

با توجه به تعداد ۷.۴ واحد مسکونی برای هر پروانه، حجم ساخت‌وساز در پنج ماهه نخست امسال ۱۸ هزار و ۴۳۳ واحد مسکونی بوده که اگر تقسیم بر پنج ماه شود، به‌طور متوسط در هرماه ۳۶۸۶ واحد مسکونی جدید در شهر تهران ساخته می‌شود که حدود یک‌سوم تقاضای موثر بازار را شامل می‌شود.

البته در حال حاضر خریدوفروش ملک نیز در رکود قرار دارد و در شش‌ماهه نخست امسال به‌طور میانگین ۴۹۱۵ معامله مسکن در شهر تهران انجام‌شده که البته نشان می‌دهد حجم خریدوفروش ۳۳ درصد از حجم ساخت‌وساز پیشی گرفته است.

میزان ساخت‌وساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ ازنظر تعداد واحد مسکونی افت ۷۹ درصد و ازنظر تعداد پروانه کاهش ۸۰ درصدی یافته است. ۱۰ سال قبل به‌طور میانگین در هرماه ۲۴۸۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده و حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه جدید در تهران ساخته می‌شد. تعداد کل پروانه‌های سال ۱۳۹۰ به میزان ۲۹ هزار و ۷۶۳ فقره و تعداد واحدهای مسکونی احداثی ۲۱۰ هزار و ۹۲۴ واحد بوده است.

بیشترین میزان ساخت‌وساز در بین مناطق شهر تهران در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به ترتیب متعلق به منطقه ۱۵ با ۲۸۱ فقره پروانه ساختمانی، منطقه ۴ با ۲۲۷ فقره، منطقه ۲ با ۱۷۹ فقره، منطقه ۱۴ با ۱۶۰ فقره و منطقه ۸ با ۱۵۴ فقره بوده است. کمترین میزان صدور پروانه نیز در منطقه ۹ با ۴۹ مورد، منطقه ۱۰ با ۸۳ مورد و منطقه ۶ با ۸۸ مورد اتفاق افتاد. نکته حائز اهمیت آنکه که در منطقه پنج به‌عنوان پرمعامله‌ترین محدوده بازار مسکن شهر تهران طی پنج ماهه نخست سال جاری ۸۸ فقره پروانه ساختمانی صادر شده که از این نظر رتبه دوازدهم را در بین مناطق شهر تهران به خود اختصاص داد.

با توجه به این آمار، ساخت‌وساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش ۸۰ درصدی و در مقایسه با سال ۱۳۹۹ افت ۱۸ درصدی داشته است. در شرایط موجود عمده متقاضیان واقعی مسکن که توان خرید آنها به کمترین میزان خود رسیده به سمت آپارتمان‌های قدیمی سوق یافته‌اند. در هفت سال گذشته سهم واحدهای بالای ۱۶ سال از ۱۲ درصد به حدود ۳۰ درصد کل معاملات شهر تهران رسیده است. در مقابل سهم خانه‌های بالای پنج سال که در سال ۱۳۹۳ حدود ۵۸ درصد از کل معاملات بود به ۳۳ درصد در مردادماه ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

جهش قیمت مسکن عمده‌ترین دلیل کاهش معاملات و ساخت‌وساز در پایتخت است. قیمت هر متر خانه در شهر تهران از ۴.۵ میلیون تومان در اردیبهشت ۱۳۹۶ به رقم بی‌سابقه ۳۱.۷ میلیون تومان در شهریورماه ۱۴۰۰ رسیده که افزایش ۶۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. با اینکه سرعت رشد ماهیانه و سالیانه قیمت در مقایسه با سال گذشته حدودا به یک‌سوم رسیده، تجربه چهار سال گذشته نشان داده منحنی قیمت‌ها به‌محض ایجاد رونق نسبی خریدوفروش، به سمت بالا حرکت کرده است.

بااین‌وجود عمده کارشناسان معتقدند بازار مسکن از ظرفیت رشد قابل‌توجه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ برخوردار نیست. طرح دولت برای احداث سالیانه یک‌میلیون واحد مسکونی، ثبات بازارهای رقیب ازجمله ارز، طلا و بورس، کاهش انتظارات تورمی و احتمال انجام مذاکرات هسته‌ای ازجمله دلایل آرامش نسبی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری عنوان می‌شود.


ثبت نظر

ارسال