مسکن با دلار ۲۸ هزارتومانی معامله می‌شود اما بورس...!

پنجره‌ایرانیان؛ یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت بازارهای موازی بازار سرمایه، اظهار کرد: بازار مسکن در تهران با دلار ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومانی قیمت می‌شود و قیمت دلار نیز بالای ۲۵ هزار تومان است. فقط دلار در بازار سرمایه زیر ۲۰ هزار تومان قیمت دارد!
  • سه شنبه 12 اسفند 1399 ساعت 10:35

روزبه شریعتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تغییر دامنه نوسان به منفی دو درصد و مثبت ۶ درصد اظهار کرد: این تصمیم موافقان و مخالفان خود را دارد. موافقین منطقی به ماجرا نگاه می‌کنند و نظرشان این است زمانی که دولت مردم را بدون زیرساخت فرهنگی و آموزشی به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه دعوت کرد، باعث شد جمعیت فعالین بازار سرمایه زیاد شود و از ۲۰۰ هزار نفر به چهار میلیون نفر (بدون در نظر گرفتن مشمولان سهام عدالت) برسد و باید بپذیریم که در حال حاضر جمعیت زیادی از سهام‌داران را افرادی تشکیل می‌دهند که آشنایی آن‌ها با این بازار عمیق نیست، بنابراین اگر دامنه نوسان منفی پنج درصد باقی می‌ماند، بازار روزی پنج درصد پایین می‌آمد. فارغ از اینکه سهم‌ها ارزنده باشند یا خیر؛ بنابراین هرچند نقدشوندگی بازار فدای این شده است که قیمت سهم‌ها کاهش نیابد، درکل تصمیم خوبی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که برخی دیگر بر این باورند که هر سازوکاری که مخالف کارایی عملیاتی بازار باشد به بازار آسیب میزند. این افراد نیز طبق منطق مالی و اقتصاد درست میگویند زیرا بازار نقدشونده نیست اما ابهاماتی که روی بازار سایه انداخته بسیار تاثیرگذارتر است.

این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه با اشاره به وضعیت بازارهای موازی اظهار کرد: طبق گزارش بانک مرکزی، بازار مسکن در بهمن‌ماه چهار درصد قیمت ملک رشد کرده است و حجم معاملات نیز هرچند نسبت به سال گذشته بسیار کاهش داشته اما نسبت به ماه قبل صعودی بوده و میانگین هر مترمربع مسکن در تهران به ۲۸.۴ رسیده است. تقریبا ازآنجایی‌که میانگی قیمت مسکن در تهران هزار دلار است یعنی مسکن با دلار ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومانی قیمت می‌گیرد.

شریعتی ادامه داد: دلار هم بالای ۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. فقط در بازار بورس است که اهالی بازار سرمایه به پیشواز توافق، سرمایه‌گذار خارجی، گشایش اقتصادی و دلار زیر ۲۰ هزار تومان رفته‌اند.

وی با بیان اینکه فروش اوراق دولت بسیار چشم‌گیر شده است، گفت: در مورد میزان اوراق اعداد متفاوتی اعلام می‌شود. تقریبا در ماه گذشته دولت به‌طور میانگین روزانه ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته و گفته می‌شود دولت تاکنون بیش از صد هزار میلیارد تومان اوراق فروخته است و تا آخر سال هم باید نزدیک به ۲۵ هزار میلیارد تومان بفروشد. بازار اوراق یک بازار موازی بازار سهام است و هرچه پول ریسک گریز از سهام فرار کند به صندوق ق درآمد ثابت می‌رود و صندوق درآمد ثابت هم باید با این پول اوراق دولتی بخرند. شاید اتمام این داستان و کاهش ابهام بتواند شرایط بورس را بهتر کند.


ثبت نظر

ارسال