بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است

پنجره‌ایرانیان؛ رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در بهمن‌ماه معاملات ملک در تهران ۳۳ درصد نسبت به دی‌ماه کاهش داشته است گفت: در هر دوره که قیمت مسکن بالا رفته، سپس کاهش یافته است؛ هم‌اکنون نیز سازندگان و مالکان به خریداران اصرار می‌کنند اما بازار کساد است و بعد از افت تا ۱۵ درصدی قیمت‌ها در آبان، نرخ‌های پیشنهادی در بهمن‌ماه نیز حدود ۸ درصد کاهش یافت.
  • یکشنبه 3 اسفند 1399 ساعت 10:11

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ماه گذشته ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ بالغ‌بر ۹۵۳۰ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده که از کاهش ۳۸ درصد در مقایسه با دی‌ماه امسال و افزایش ۱۳ درصد نسبت به بهمن پارسال حکایت دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین وضعیت معاملات در کشور نیز گفت: در کل کشور طی بهمن‌ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه‌نامه (قرارداد خریدوفروش ملک) به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است. بازار اجاره نیز در مقایسه با دی‌ماه افت کرده است. بهمن‌ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۲۵۲ اجاره‌نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با دی‌ماه امسال ۴۸ درصد کاهش یافته و نسبت به بهمن سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

خسروی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن گفت: کسادی معاملات به‌گونه‌ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می‌کنند. این نشان می‌دهد که بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن تاثیرگذار بود؛ به‌طوری‌که از آبان‌ماه قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و در بهمن‌ماه نیز بر اساس گزارش‌های واصله از مشاوران املاک قیمت‌ها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. بعد از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن گفت: گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن تاثیرگذار است. بسازوبفروش‌ها و بخروبفروش‌ها هم سعی در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که معلوم نیست مدرکشان را از کجا گرفته‌اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می‌کنند.

وی درباره کف قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران گفت: الان در بعضی مناطق جنوب تهران قیمت متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت ساخت با احتساب زمین، متری ۸ میلیون تومان درمی‌آید و در گران‌ترین حالت قیمت زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می‌فروشند؟

خسروی خاطرنشان کرد: در هر دوره‌ای که قیمت مسکن جهش داشته پس‌ازآن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمت‌ها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ قیمت رشد کرد و مجددا کاهش یافت. سال ۱۳۹۲ نیز این اتفاق افتاد. جهش سال ۱۳۹۶ نیز از این قاعده مستثنی نیست و هم‌اکنون نیز زمان تخلیه حباب قیمت مسکن فرا رسیده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه هرچقدر قیمت مسکن پایین بیاید به نفع مشاوران املاک است گفت: وقتی خانه ارزان باشد معاملات بیشتری انجام می‌شود و مشاوران املاک زودتر به کمیسیون می‌رسند. پس مدام نگوییم که مشاوران، عامل گرانی هستند. بعضی مسئولان نه خانه ساختند، نه کاری انجام دادند بعد گفتند بخش خصوصی و مشاوران املاک قیمت خانه را بالا بردند. ما پایین آورنده قیمت‌ها هستیم و به تمام دفاتر املاک بخشنامه کرده‌ایم که هرکس بر روی فایل‌های با قیمت نامتعارف کار کند طبق ماده ۲۸ با او برخورد می‌کنیم.

خسروی نقش رسانه‌ها را در آرامش بخشی به بازار مسکن موثر دانست و گفت: اینکه اعلام کنیم دوره انتظار برای خانه‌دار شدن به بیش از ۱۰۰ سال رسیده باعث ناامیدی می‌شود. ممکن است با رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار به‌یک‌باره خانواده‌ها نقدینگی خرید مسکن را به دست بیاورند. لذا نمی‌توان به‌طور قطعی استاندارد تحلیل‌ها و آمارها را تضمین کرد.


ثبت نظر

ارسال