قیمت مسکن به سایت‌ها برمی‌گردد؟

پنجره‌ایرانیان؛ پس از هشت ماه ممنوعیت، قیمت خودرو در آگهی‌های اینترنتی قابل‌مشاهده شد و با توجه به رایزنی‌ها احتمال درج قیمت مسکن در آینده نزدیک هم وجود دارد.
  • دوشنبه 22 دی 1399 ساعت 11:10

به گزارش ایسنا، از عصر پنجشنبه ۱۸ دی‌ماه پس از ممنوعیت هشت‌ماهه، قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین بازگردانده شد. ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن از اردیبهشت‌ماه سال جاری ایجاد شده بود. البته هنوز قیمت مسکن در آگهی‌های اینترنتی قابل‌مشاهده نیست ولی شنیده می‌شود که ممکن است نرخ‌های مسکن هم به سایت‌ها برگردد.

به دنبال التهاب بازارهای مسکن و خودرو، دادستانی با هدف کنترل قیمت‌ها از اردیبهشت امسال، درج قیمت در سایت‌های فروش ملک و اتومبیل را ممنوع کرد. هرچند از آن زمان تاکنون قیمت خودرو حدود ۳۵ درصد و قیمت خانه در تهران تا آبان‌ماه، هرماه حدود ۱۰ درصد و به‌طورکلی ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد؛ رشدی که البته در آذرماه متوقف و حتی نرخ رشد ماهانه ۱.۱ درصد منفی شد. بااین‌حال گروهی از کارشناسان معتقدند که علت صفر رسیدن تورم ماهیانه بازار مسکن، حذف قیمت در آگهی‌ها نبوده بلکه این مسئله از احتمال احیای مجدد برجام و کاهش نرخ ارز نشأت می‌گیرد.

به دنبال ممنوعیت درج قیمت مسکن و خودرو در سایت‌ها، از اواخر شهریورماه نیز طبق اعلام دادستانی، افرادی که قصد درج آگهی در سامانه‌های فروش مسکن و خودرو را دارند باید در سامانه امتا احراز هویت شوند. این در حالی است که در روزهای اخیر فعالان کسب‌وکارهای مجازی بیان کردند کاربران، اقبال چندانی به سامانه امتا نشان نمی‌دهند.

مخالفان حذف قیمت‌ها می‌گویند که سانسور قیمت، تنها باعث زحمت متقاضیان می‌شود و راه را برای شفافیت بازار می‌بندد که به سوءاستفاده برخی سوداگران می‌انجامد.

بااین‌حال، موافقان عدم درج قیمت‌ها ازجمله مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ با این استدلال که بازار مسکن از آگهی‌های بدون هویت ضربه می‌بیند معتقد است که درج قیمت در سایت‌ها منجر به رقابت نرخ‌گذاری در بازار املاک می‌شود و هرکس هر نرخی دلش بخواهد بر روی خانه خود می‌گذارد.

پس از برگزاری جلساتی با حضور فعالان کسب‌وکارهای مجازی در مرکز پژوهش‌های مجلس، در روزهای اخیر مهدی طغیانی ـ نماینده مجلس ـ از موافقت بهارستانی‌ها با بازگشت قیمت مسکن و خودرو به پلتفرم‌ها و آگهی‌های آنلاین خبر داده بود. هرچند رضا الفت ـ عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی ـ گفت با توجه به اینکه ثبت قیمت در سایت‌های فروش اینترنتی با دستور قضایی ممنوع شده باید از همان طریق هم ممنوعیت آن برطرف شود، اما هنوز چیزی در این زمینه ابلاغ نشده است.

به هر ترتیب از عصر پنجشنبه ۱۸ در ماه ۱۳۹۹ قیمت خودرو به آگهی‌های سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها بازگشته و یکی از فعالان سایت‌های ملکی گفت که رایزنی‌هایی برای درج قیمت مسکن نیز در جریان است و احتمالا به‌زودی ممنوعیت مشاهده قیمت مسکن برداشته خواهد شد.


ثبت نظر

ارسال