هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد

پنجره‌ایرانیان؛ گرچه گزارش‌های رسمی از کاهش تورم در حوزه مسکن حکایت دارد ولی همچنان هزینه خانوارهای تهرانی برای خرید خانه حدود ۸۳ درصد نبست به پارسال بیشتر شده است.
  • یکشنبه 21 دی 1399 ساعت 10:17

به گزارش ایسنا، گزارش مرکز آمار ایران در مورد وضعیت خرید مسکن در تهران در آذرماه امسال نشان می‌دهد که شاخص به حدود ۵۸۹ رسیده و این عدد نسبت به آبان‌ماه ۸.۵ درصد کاهش دارد.

اما بررسی روند تورم نقطه‌به‌نقطه در این ماه که نشان دهند تغییرات شاخص نسبت به آذرماه سال قبل است حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای به ۸۳ درصد رسیده است، به عبارتی باید خریداران یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، حدود ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند.

این در حالی است که با این حجم افزایش هزینه، در مقایسه با آبان‌ماه تورم نقطه‌ای نیز کاهش داشته است؛ به‌طوری‌که در ماه قبل ۱۱۴.۷ درصد گزارش شده بود که ۳۱.۷ درصد کاهش دارد.

مروری بر جزئیات تورمی مسکن در سال جاری این را مشخص می‌کند که بالاترین افزایش هزینه در آبان‌ماه رخ داده است؛ به‌طوری‌که تورم نقطه‌به‌نقطه در ابتدای سال جاری و در فروردین‌ماه ۳۷ درصد بوده که در روند رو به رشد تا ۱۰۰ درصد در شهریورماه، ۱۱۳.۸ مهرماه، ۱۱۴.۷ درصد آبان پیش رفته و برای آذرماه روند برعکس شده و به ۸۳ درصد کاهش داشته است.

 

کاهش ۹.۸ درصدی تورم ماهانه

در مورد تورم ماهانه قیمت مسکن نیز که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص نسبت به ماه قبل است، منفی ۸.۵ درصد گزارش شده که در مقایسه با آبان که ۱.۳ درصد گزارش شده بود حدود ۹.۸ درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که مرکز آمار طی روزهای گذشته از افزایش ۶.۸ درصدی اجاره‌بها نیز در مناطق شهری، در پائیز امسال نسبت به پارسال خبر داده بود.


ثبت نظر

ارسال