مالیات، خانه‌های خالی را به بازار اجاره کشاند

پنجره‌ایرانیان؛ به دنبال ارسال پیامک به مالکان ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته که بر اساس فایل‌های دفاتر املاک و گزارش‌های میدانی، عرضه مسکن استیجاری در بازار ۳۰ درصد افزایش یافته است.
  • یکشنبه 21 دی 1399 ساعت 10:12

به گزارش ایسنا، طرح مالیات بر خانه‌های خالی پس از یک رفت‌وبرگشت از مجلس به شورای نگهبان، سرانجام توسط شورا تایید شد. این قانون درواقع اصلاحیه قانون سال ۱۳۹۴ بود. بر اساس طرح جدید، خانه‌هایی که خالی محسوب شوند، ماهانه باید مالیاتی معادل دو برابر ارزش اجاره هرماه پرداخت کنند و این ضریب در سال‌های بعد ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت. سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر تا ۳‌ ماه پس از تصویب قانون نهایی، نسبت به تعیین ارزش اجاری ماهانه املاک در شهرها و مناطق مختلف اقدام کرده و هرسال آن را به‌روزرسانی کند.

از طرف دیگر وزارت راه و شهرسازی، سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می‌شود را از بهمن‌ماه ۱۳۹۸ رونمایی و مردادماه ۱۳۹۹ اجرایی کرد. پس‌ازآن اعلام شد که ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی شناسایی شده و برای مالکان آن‌ها پیامک ارسال شده است. مدتی قبل هم محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اعلام کرد که اگر مالکان این ۱.۵ میلیون واحد نسبت به اصلاح وضعیت سکونتی خود اقدام نکنند مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند. طبق آخرین آمار تاکنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده‌اند.

اما یکی از سوالات اصلی این است که این طرح چه تاثیراتی بر کنترل بازار مسکن خواهد داشت. محمودزاده اخیرا در این خصوص گفته است: پس از مصوبه مجلس و بر اساس تعداد فایل ارائه‌شده در دفاتر مشاور املاک، عرضه مسکن استیجاری حدود ۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و این آمار، یک آمار بر اساس مستندات و گزارشات میدانی است. به گفته وی، روند عرضه مسکن خالی در کنار اجرای طرح‌های اقدام ملی و تکمیل مسکن مهر به افزایش عرضه مسکن کمک خواهد کرد که مجموع این سیاست‌ها به تعادل در بازار کمک می‌کند.


ثبت نظر

ارسال