بورس مقصر گرانی مصالح ساختمانی؟

پنجره‌ایرانیان؛ کارشناسان معتقدند حباب ایجادشده در بورس، افزایش نرخ ارز، احتکار فولاد و صادرات نهاده‌های ساختمانی ازجمله عوامل افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر بوده است.
  • شنبه 11 مرداد 1399 ساعت 10:12

به گزارش ایسنا، یک اثر مثبت و دو اثر منفی ناشی از حباب بورس در بازار مسکن شناسایی شد. شارژ مالی بازار ملک از طرف سهامداران بورس به‌عنوان عامل رونق‌بخش ازجمله اثرات مثبت بورس بر حوزه مسکن ارزیابی می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی هفت ماه گذشته بخشی از سرمایه‌های بورس به بازار مسکن ورود کرده است.

بااین‌وجود افزایش مداوم شاخص بورس طی حدود یک سال اخیر به شکل رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی که در بورس کالا عرضه می‌شوند خود را نشان داده که به چالشی برای بخش ساخت‌وساز تبدیل شده است.

روند صعودی قیمت نهاده‌های ساختمانی طی ماه‌های گذشته نیز گلایه سازندگان را در پی دارد. با توجه به اینکه مصالح ساختمانی تولید داخل به کشورهای همسایه صادر می‌شود، بعضی تولیدکنندگان انتظار دارند با توجه به رشد قیمت ارز، قیمت فروش خود در بازارهای داخلی را نیز با نرخ ارز هم‌تراز کنند.

از طرف دیگر بنا بر ادعای سازندگان، میلگرد به‌عنوان یک کالای تاثیرگذار در قیمت نهایی مسکن به دلیل احتکار شرکت‌های بزرگ تولیدکننده این محصول، با قیمت مناسبی عرضه نمی‌شود. این در حالی است که کشور ایران ازنظر تولید فولاد در وضعیت مناسبی قرار دارد و صادرات فولاد نیز در سال گذشته ۴۶ درصد کاهش یافته است.

 

سازندگان: قیمت فولاد و سیمان پایین نیامده است

پس از همفکری اخیر دولت و مجلس که به نرخ‌گذاری وزارت صمت منجر شد و اعلام کرد هر پاکت سیمان را بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم میلگرد را بالای ۸۵۰۰ تومان نخرید، رئیس کانون انبوه‌سازان گفت هر پاکت سیمان تا پیش‌ازاین نیز حدود همین قیمت‌ها فروخته می‌شد و تعیین قیمت توجیهی ندارد؛ اما روز ۹ مرداد هر کیلوگرم میلگرد ۱۱ هزار تومان فروخته می‌شد که نشان می‌دهد دستورالعمل جوابگو نیست.

جمشید برزگر تصریح کرد: فروشندگان فولاد می‌گویند که به نرخ‌گذاری در حد خبر اهمیت بدهید؛ چون خودمان میلگرد را کیلویی ۹۵۰۰ تومان می‌خریم چطور کیلویی ۸۵۰۰ تومان بفروشیم؟

برزگر با اشاره به سابقه حدود ۴۰ ساله خود در صنعت ساختمان به ایسنا خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته بعضاً قیمت‌ها هر ۳ ماه تا ۶ ماه یک‌بار تغییر می‌کرد اما الان نرخ‌ها قبل از ظهر و بعدازظهر شده است.

وی گفت: در ۶ ماه گذشته قیمت فولاد و سیمان سه چهار بار تغییر کرده و این در حالی است کشور به حمدالله از تولید آهن‌آلات و مصالح ساختمانی خودکفاست. قیمت میلگرد از حدود ۴ هزار تومان در اواخر سال گذشته به بالای ۱۲ هزار تومان در روزهای اخیر رسید. قرار بود صادرکنندگان مازاد مصرف داخلی را صادر کنند اما توجهی به این موضوع نشان می‌دهند. وقتی عمده نهاده‌های ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود نباید تا این حد شاهد نوسان باشیم.

 

مجلس: صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد

با توجه به شرایط فعلی، نمایندگان مجلس مدیریت بازار مصالح ساختمانی در طرح تولید انواع مسکن را در دستور کار قرار داده‌اند. در این خصوص کمیسیون عمران مجلس طرحی را تحت عنوان طرح تولید انبوه مسکن تدوین کرده که یکی از محورهای آن مدیریت بازار مصالح ساختمانی است. بر اساس مفاد این طرح، صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اعلام این خبر گفته است: در شرایط کنونی صادرات و عرضه در بورس دو عامل اصلی در گرانی چشمگیر مصالح ساختمانی هستند. صادرات این محصول موجب شده که بازار داخلی برای تامین مصالح با مشکل مواجه شود و وقتی عرضه کاهش و تقاضا افزایش یابد قیمت‌ها بالا می‌رود.

وی گفت: یکی دیگر از دلایل گرانی مصالح ساختمانی، عرضه این محصولات در بازار بورس است، در حال حاضر بازار بورس دچار حباب شده و عملا این مسئله بر قیمت مصالح ساختمانی نیز اثر منفی گذاشته است.


ثبت نظر

ارسال