اختصاص ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی برای ساخت مسکن ملی

پنجره‌ایرانیان؛ به دنبال تصمیمات دولت برای ساماندهی به بازار مسکن و افزایش ساخت‌وساز، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که ۲۵۰ هزار هکتار زمین متعلق به وزارت جهاد کشاورزی برای ساخت مسکن ملی اختصاص یافته است.
  • یکشنبه 8 تیر 1399 ساعت 9:53

به گزارش ایسنا، چند روزی است که دولت و مجلس اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به وضعیت بخش مسکن از خود نشان داده‌اند. پس‌ازآن که تصمیماتی مبنی بر بسته حمایتی در بخش اجاره، تسریع طرح اقدام ملی، تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی در ستاد اقتصادی دولت اتخاذ شد، مقرر شد که کمک ودیعه اجاره به مستاجران کم‌درآمد اختصاص پیدا کند. این موضوع امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا به تصویب می‌رسد.

از طرف دیگر تصمیم گرفته شده تا زمین‌های اطراف شهرها به ساخت‌وساز مسکن اختصاص یابد. در فاز اول ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی برای پروژه اقدام ملی مسکن اختصاص یافته است.

 

اتمام هر چه سریع‌تر برج‌های منطقه ۲۲

روز گذشته نیز حسن روحانی - رئیس‌جمهور - در گفت‌وگو با محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - توجه بیشتر به ساخت‌وساز در حریم و حومه کلان‌شهرها را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد که برای تکمیل پروژه‌های مسکونی نیمه‌تمام، ازجمله برج‌های مسکونی که سال‌هاست در منطقه ۲۲ شهرداری تهران نیمه‌تمام رها شده، با مدیریت وزیر راه و شهرسازی مهلت زمانی محدودی مقرر شود. همچنین برای تکمیل پروژه‌های مشابه دیگر در سراسر کشور، برنامه زمانی تعیین‌شده و در صورت لزوم با مراجع قضایی نیز در این زمینه رایزنی و هماهنگی شود تا واحدهای مسکونی این پروژه‌ها هر چه سریع‌تر تکمیل و به اعضا و متقاضیان و افراد واجد شرایط واگذار شود.

روحانی با اشاره به اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌انتظار در بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری حاصل نشده است، تاکید کرده که ضرورت دارد از زمین‌های دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی برای رونق ساخت‌وساز و احیا بافت‌های فرسوده، به‌ویژه در مناطق مرکزی شهرها استفاده شود و همه بخش‌ها باید وزارت مسکن را در این زمینه همراهی و کمک کنند.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این گفت‌وگو، از پیش‌بینی سازوکارهای لازم برای مشارکت حداکثری مردم در ساخت‌وساز واحدهای مسکونی، گزارشی ارائه کرد که به‌موجب آن در اکثر قریب به‌اتفاق شهرهای کوچک و متوسط، اراضی دولتی پیش‌بینی شده، در اختیار مردم واجد شرایط که در سامانه اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، قرار خواهد گرفت.

در همین راستا با ابلاغ دستور اخیر ریاست جمهوری که به‌منظور ایجاد گشایش در ساخت‌وساز شهرک‌های مسکونی در حریم شهرها صادر شده و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری نیز رسیده است، زمینه گسترش عرضه زمین و توسعه ساخت‌وساز مسکن در محدوده حریم شهرها فراهم می‌شود.

 


ثبت نظر

ارسال