کسادی بازار مسکن در مناطق ارزان‌قیمت

پنجره‌ایرانیان؛ ارزان‌ترین منطقه تهران فقط ۲ درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص می‌دهد؛ این یعنی تقاضای مصرفی به‌شدت سرکوب‌شده و توان خرید ندارد. اغلب همین گروه ۲ درصدی را هم سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران تشکیل می‌دهند.
  • دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 11:16

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین آمار ارائه‌شده از بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ در ۱۰ منطقه ارزان‌قیمت شهر تهران، تنها ۲۸ درصد معاملات انجام می‌شود و مناطق میانی، محدوده موردعلاقه سفته‌بازها است. به‌بیان‌دیگر هم‌اکنون تقاضا برای واحدهای لوکس و ارزان‌قیمت به‌شدت کاهش یافته است.

 

انجام ۳۵ درصد معاملات در سه منطقه

اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ۳۵ درصد معاملات در سه منطقه ۵، ۲ و ۴ انجام گرفت. به‌طورکلی ۷۲.۸ درصد معاملات در ۱۰ منطقه شهر به ترتیب شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۸، ۷، ۱، ۱۵ و ۳ انجام گرفت.‌ از بین مناطق مذکور فقط منطقه ۱۵ جزوه مناطق ارزان‌قیمت محسوب می‌شود که میانگین نرخ مسکن در این منطقه ۹.۵ میلیون تومان در هر مترمربع است.

 

در ۷ منطقه ارزان‌قیمت فقط ۱۵ درصد معاملات انجام شده است

هفت منطقه ارزان‌قیمت در بازار مسکن پایتخت در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ به ترتیب منطقه ۱۸ با میانگین ۷.۸ میلیون تومان در هر مترمربع، منطقه ۲۰ با نرخ متوسط ۸.۸ میلیون تومان، منطقه ۱۷ با ۸.۹ میلیون تومان، منطقه ۱۶ با ۹.۱ میلیون تومان، منطقه ۱۹ با ۹.۴ میلیون تومان، منطقه ۱۵ با ۹.۵ میلیون تومان و منطقه ۱۲ با ۹.۷ میلیون تومان هستند که در کانال کمتر از ۱۰ میلیون تومان قرار دارند. مناطق مذکور صرفاً ۱۵.۴ درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص دادند.

دراین‌بین منطقه ۱۸ با میانگین قیمت ۷.۸ میلیون تومان در هر مترمربع با ۲۳۴ فقره معامله تنها ۲ درصد قراردادهای خریدوفروش مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ را در بر گرفت. با توجه به اینکه حدود ۷۷ درصد معاملات بازار مسکن شهر تهران از نوع سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی است، بخش قابل‌توجهی از این ۲ درصد را دلال‌ها تشکیل می‌دهند.

 

کسادی بازار مسکن در دو منطقه گران‌قیمت

از سوی دیگر ۵ درصد مبایعه‌نامه‌ها در گران‌ترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱ با میانگین قیمت ۳۳.۸ میلیون تومان در هر مترمربع به امضا رسید که هشتمین منطقه ازنظر تعداد معاملات محسوب می‌شود. منطقه ۳ نیز با میانگین قیمت ۳۰.۶ میلیون تومان و ۴.۴ درصد معاملات رتبه دهم ازنظر تعداد قراردادهای خریدوفروش را به خود اختصاص داد.

نمایه‌های مذکور می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد باوجودآنکه بازار در تسلط سفته‌بازها و سرمایه‌گذاران قرار دارد، کانون موردعلاقه این گروه مناطق میانی متناسب با توان اقشار متوسط است. بررسی‌ها نشان می‌دهد سهولت خریدوفروش آپارتمان و دستیابی آسان‌تر به نقدینگی در زمان مقتضی، مهم‌ترین دلیل تمایل دلال‌ها به مناطق میانی شهر تهران است.

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر مترمربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارسال ۶.۷ درصد کاهش یافت.

 


ثبت نظر

ارسال