آشنایی با تنها غول نفتی طرفدار واقعی انرژی پاک

پنجره‌ایرانیان؛ از ۱۷.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی بادی و خورشیدی که قرار است تا پنج سال آینده توسط غول‌های نفتی جهان انجام شود، حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۵۷ درصد توسط یک شرکت انجام می‌شود.
  • دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 11:3

به گزارش ایسنا، یافته‌های بررسی شرکت تحقیقاتی "ریستاد انرژی" نشان داد که شرکت اکوئینور به‌تنهایی سهم عمده‌ای در سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی بادی و خورشیدی دارد.

غول انرژی دولتی "اکوئینور نروژ" در سه سال آینده ۶.۵ میلیارد دلار برای ساخت پروژه‌های انرژی بادی فراساحلی هزینه خواهد کرد و انتظار نمی‌رود این سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی‌شده تحت تاثیر نوسان قیمت نفت یا کاهش هزینه سرمایه براثر بحران شیوع ویروس کرونا قرار گیرد.

اگر اکوئینور از دورنمای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی بادی و خورشیدی کنار گذاشته شود، سرمایه‌گذاری‌های غول‌های نفت و گاز در این زمینه وضعیت بسیار متفاوتی پیدا می‌کند و روند کاهشی در سه سال آینده را نشان می‌دهد. این کاهش در هیچ‌کدام از برنامه‌های اخیر کاهش هزینه سرمایه که از سوی غول‌های انرژی اعلام شده، لحاظ نشده است.

به گفته تحلیلگران "ریستاد انرژی"، شعارهایی مانند "استراتژی‌های سبز انعطاف‌پذیر" یا "کسب‌وکار مثل همیشه" دیگر وزنی ندارد و تنها استثنا در این میان، شرکت اکوئینور است و تا اواخر دهه جاری افزایش هزینه در پروژه‌های تجدیدپذیر از سوی شرکت‌های دیگر مشاهده نمی‌شود.

پس از شرکت اکوئینور، شرکت پرتغالی GALP که کمتر از یک‌چهارم از هزینه پروژه‌های جدیدش را برای ابتکارهای سبز اختصاص داده است، در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

طبق تحلیل ریستاد انرژی، تقریبا همه سرمایه‌گذاری‌های تجدیدپذیر که از سوی شرکت‌های نفت و گاز انجام می‌گیرد، مربوط به ۱۰ غول نفتی است که قرار است در مدت پنج سال آینده مجموعا حدود ۱۷.۵ میلیارد دلار در پروژه‌های تجدیدپذیر هزینه کنند. البته این رقم در مقایسه با ۱۶۶ میلیارد دلار که پیش‌بینی شده این شرکت‌ها در همین مدت روی پروژه‌های جدید نفت و گاز هزینه کنند، بسیار ناچیز است.

به‌استثنای شرکت‌های اکوئینور و GALP، سرمایه‌گذاری سایر غول‌های نفتی در پروژه‌های انرژی بادی و خورشیدی با هزینه سرمایه آن‌ها برای یک میدان نفتی و گازی برابری نمی‌کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگرچه بحران پاندمی ویروس کرونا، کاهش هزینه سرمایه را ضروری کرده است اما کاهش ۲۰ درصدی هزینه سرمایه در کل مجموعه سرمایه‌گذاری می‌تواند به‌راحتی و بدون کاهش هزینه پروژه‌های تجدیدپذیر انجام شود.

 


ثبت نظر

ارسال